Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Dişeti deyip geçmeyin!

Dişeti deyip geçmeyin!

Türkiye`de 35 yaş üstündeki insanların yüzde 70`inde dişeti hastalığı bulunduğu ve bunun, kalp krizi, romatizma, böbrek yetmezliği ve şeker hastalığı gibi birçok hastalığa yol açabildiği bildirildi.

Atatürk Üniversitesi (A.Ü) Dişçilik Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Varol Çanakçı, Türkiye`de dişeti hastalığının oldukça yaygın olduğunu ve birçok hastalığın ana nedeni olmasına rağmen, toplum tarafından fazla önemsenmediğini söyledi. Dişeti hastalığı görülen bir kişide kalp yetmezliği olabileceğini anlatan Çanakçı, şöyle devam etti:

"Dişeti hastalarında kalp hastalığı olma oranı 2-3 kat daha fazla. Bu hastalığa yakalananlarda kalp krizi geçirme riski de oldukçayüksek. Dişeti hastalığı, kalp hastalığının yanı sıra şeker, beyin apsesi, romatizmal hastalıklar, böbrek yetmezliği gibi birçok rahatsızlığın oluşmasının nedenleri arasında da yer almaktadır. Ülkemizde 35 yaş üstündeki insanların yüzde 70`inde dişeti hastalığı görülmektedir. Birçok hastalığa neden olabilen dişeti hastalığı, insanların sağlıklı yaşam kalitesini düşürüyor."

Dişeti hastalığının en büyük belirtisinin dişeti kanamaları olduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Çanakçı, "Ağızdaki kötü tat, ağız kokuları ve diş çürümeleri, dişeti hastalığının belirtileridir" dedi. Varol Çanakçı, ağız ve diş sağlığı için insanların en az 6 ayda bir kontrolden geçmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.
(aa)
481
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.