Magazin

Diş sağlığı için bebekleri öpmeyin

Diş sağlığı için bebekleri öpmeyin

Diş çürüklerinin anne ve babadan çocuğa bulaşabilen bir hastalık olduğuna dikkat çeken uzmanlar, diş sağlığı için çocukların fazla öpülmemesini öneriyor.

Ankara Tabip Odası'nın internet sitesinde Diş hekimi Şeyda Akın'ın çocuklarda diş sağlığı konusundaki uyarılarına yer verildi. Diş çürüğünün anne ve babadan çocuğa bulaşabilen bir hastalık olduğuna dikkat çeken Akın, anne ve babalara, "Çocuğunuzu çok fazla öpülmekten koruyunuz" uyarısında bulundu. Diş hekimleri ebeveyn ve bebeklerin çevresinde bulunanların aşırı sevgi nedeniyle öpme, ısırma gibi faaliyetden mümkün olduğu kadar kaçınmalarını öneriyorlar.

Bebeklerdeki ağız ve diş sağlığının, ağızda ilk dişler çıkmaya başladığı anda başladığına ve yaşam boyu sürdüğüne dikkat çeken Akın, anne babalara şu tavsiyelerde bulundu:"-İlk dişler yaklaşık 6. Ayda çıkmaya başlar, 2.5-5 yaşında tamamlanır ve bu dişler 28 tanedir. 1-2.5 yaş arasındaki çocukların ağız ve diş sağlığından anne ve baba sorumludur.

-İlk dişler çıktığı dönemde anne ıslatılmış temiz bir gazlı bez ya da tülbenti işaret parmağına sararak günde bir kez bebeğinin dişlerini temizlemelidir.

-Her beslenmeden sonra ağız temizliğini sağlamak için bir miktar su mutlaka verilmelidir.

-Çocuğun ağzındaki diş sayısı artınca diş fırçası ile temizlemeye geçilmelidir. Bu dönemde (1-2.5 yaş) çocuk oyun şeklinde günde 2 kez kların oluştuğunu belirtti.

Çocuğun aldığı besinlerin de diş sağlığı üzerinde önemli rolü bulunudğunu anlatan Akın, ekmek, bisküvi, hamur işi gibi dişler üzerine yapışan yumuşak besinler ve kolalı içeceklerden kaçınılmasını önerdi. Akın, buna karşılık elma, havuç, kereviz, peynir, yer fıstığı gibi yiyeceklerin çürük önleyici besinler olduğunu bildirdi.
(ANKA)
Yayın tarihi: 01.06.2003
410
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.