Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Diş gıcırdatması deyip geçmeyin

Diş gıcırdatması deyip geçmeyin

Yaşanan sıkıntılar, stres, öfke ve sorunlar uykuda kendisini diş gıcırdması olarak gösteriyor. Psikolojik kökenli sorun olarak açığa çıkan diş gıcırdatması, tedavi edilmemesi halinde dişlerde ve çene eklemlerinde sorunlara yol açıyor.

Artık yaşama biçimi haline gelen ekonomik ve sosyal sorunların yarattığı bunalım insan hayatına sağlık sorunları olarak geri dönüyor. Sorunlar, acılar, öfkeler, kontrol altına alınamayan duygular uykuda kendisini ele veriyor. Diş gıcırdatması bu hallerin dışa vurulmasında en yaygın olanlarından. Tıp dilinde "bruksizm" olarak adlandırılan diş gıcırdatması alışkanlığının psikolojik kökenli bir sorun olduğu belirtiliyor. Tedavi edilebilir bir durum olmasına rağmen ihmal edilmesi halinde, dişlerde ve çene eklemlerinde sorunlara neden olabiliyor. Uykuda oranı giderek artan diş gıcırdatmasını kontrol edemeyen kişi, bruksizmin fiziksel sıkıntı ve sonuçları kadar psikolojik sonuçlarından da etkileniyor. Horlama gibi diş gıcırdatması da kişisel hayatların diğer ortakları için sıkıntı yaratıyor.

Güncel Eczacılık Dergisi GE'nin son sayısında dış gıcırdatması ile ilgili İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Mine Nayır'ın görüşlerine yer verildi. Prof. Dr. Nayır, "splint" veya "gece plağı" olarak adlandırılan ve geceleri uyumadan önce dişlerin çiğneyici yüzeyleri üzerine geçirilen bir plak ile diş gıcırdatması sorunu yaşayanlarda tedavinin büyük başarı sağladığını kaydetti. Nayır, psikolojik sorunların çözümünün uzun dönemli terapilere dayandığı ve kısa vadeli çözümlerde çok şans görülmediği için diş gıcırdatması alışkanlığının giderilmesinde fiziksel tedavi uygulamaları başlatıldığını belirtti.

Bruksizmin bir alışkanlık olarak yerleştikten sonra değiştirilmesi çok güç bir hastalık olarak tanımlayan Nayır, bruksizmden doğan çene ve diş sorunlarının düzeltilmesinin zorunluluğuna dikkat çekiyor. Çalışmaların özellikle ön dişlerin bruksizm kurbanı olduğunu gösterdiğini aktaran Mine Nayır, diş gıcırdatmasında hasta eğitiminin fiziksel tedavi kadar büyük önem taşıdığını anlattı.
Yayın tarihi: 18.07.2002
442
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.