Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Diş fırçalamayı abartmayın

Diş fırçalamayı abartmayın

Sigara içenlerin dişlerinde oluşan nikotin ve benzeri lekeleri çıkarmak için kullanılan sert fırçaların diş çürüklerine neden olabileceği bildirildi.

Konya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Baştabibi Tayip Turan Ekinalan yaptığı açıklamada, elmas sertliği olarak bilinen 8 sertliğinde olan dişlerin, artıklarının yanı sıra yanlış diş fırçası seçimi ve uygun olmayan fırçalama yöntemleri ile de çürüyebildiğini kaydetti. Anadişin yerini hiç bir yapay dişin tutmadığını vurgulayan Ekinalan, diş sağlığını korumak için seçilmesi gereken ideal fırçanın, orta sertlikte ve geniş yüzeyli fırçalar olduğunu, bazen dişleri hiç fırçalamamanın, uygun olmayan diş fırçası ile fırçalamaktan daha iyi olduğunu söyledi.

Sigara kullanan ya da dişlerinin yapısı gereği üzerinde bazı lekeler oluşan kişilerin, diş üzerindeki lekeleri sert fırça ile çıkarmak istediklerini ifade eden Ekinalan, şunları söyledi: "Bu durum oldukça sert olan diş minesine belki zarar vermez, ancak diş etlerinde çekilmeye neden olarak, diş eti altında bulunan daha yumuşak sement tabakasını çürütür. Bu nedenle nikotin ve benzeri lekeleri çıkarmak için kullanılan sert fırçalar diş çürüklerine neden olabilir."

Dişlerinin kişilere göre farklı dirençler göstermesi nedeniyle herkesin süt beyaz renginde dişlere sahip olmasının mümkün olmadığınıvurgulayan Ekinalan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Diş çürükleri genellikle ulaşılması zor olan, dil çevresindeki alt azı dişlerde görülür. Diş aralarında kalan yemek artıkları 37 derecedeki ağız ısısında parçalanıp bazı gazlar ve kimyasal maddeler oluşturur. Bu da çürümelere yol açar. Yapılması gereken şey, mekanik olarak diş aralarında kalan yemek artıklarını günde 3 kez fırçalanaraktemizlemektir. Yoksa dişlerin daha güzel görünmesi için sadece ön yüzeylerini gelişi güzel fırçalamak diş çürümelerini önlemediği gibi, ciddi diş eti rahatsızlıklarına, dolayısıyla da daha fazla çürüğe neden olur."

Yemekten sonra diş aralarında kalan artıkların temizlenmesini sağlamak için piyasada satılan özel fırçaların kullanılması gerektiğini kaydeden Ekinalan, dişler arasında kalan inatçı yemek artıkları için küçük koni şeklindeki ara yüz fırçalarının kullanılmasıgerektiğini sözlerine ekledi.
368
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.