Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Diş çürüğü deyip geçmeyin

Diş çürüğü deyip geçmeyin

Diş çürüğünün vücuda bir çok zararının olduğu, kalp kapakçıkları, böbrek ve eklem rahatsızlıklarını da beraberinde getirdiği belirtildi.

Konya- Karaman Tabipler Odası Başkanı Dr. Birol Karakaya, diş çürüklerinin ağızdaki rahatsızlıkların yanı sıra pek çok hastalığıda zemin hazırladığını söyledi. Diş çürüklerini tedavi ettirmeyen insan sayısının oldukça fazla olduğunu, kaydeden Oda Başkanı Dr. Kara, şunları söyledi:

"Çürükler ağız kokusunun yanı sıra estetik açıdanda hoş durmadığı gibi özellikle genç insanlarda romatizmal ağrılarla kendini belli eden eklem rahatsızlıklarına neden olur. Bakteriler hızla yayıldığı için diğer dişleri de çürütme olasılığı artar. Çürük dişler, diğer hastalıkların ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Dişlerde ağrı oluşmadan dişlerin kontrol edilmesi gerekir. Çürük dişlerin temizlenmesi ve erken tedavi şarttır."

Diş çürüklerinin yanı sıra ilerlemiş diş eti hastalıklarına da dikkati çeken Oda Başkanı Dr. Birol Karakaya, iltihaplanmış dişlerin böbrek ve eklem rahatsızlıklarına yol açdığını belirterek, "Dişlerdeki iltihabın mutlaka tedavi edilmesi gerekir. İltihap vücuda yayıldığında rahatsızlıklarda kendini belli eder. Tedavisi yapılmayan diş eti hastalıkları vücudda diğer rahatsızlıklara neden olur" dedi.
(DHA)
577
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.