Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Diş arızası kalbe vuruyor

Diş arızası kalbe vuruyor

Koroner kalp hastalıklarıyla dişeti hastalıkları arasındaki ilişkiyi araştıran uzmanlar, ağız bakımının bozuk olmasına bağlı olarak dişeti hastalığı olan bireylerde koroner damar hastalıklarının daha sık görüldüğünü saptadı.

İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Korkud Demirel, ağız bakımının sağlık açısından önem taşıdığını, sistemik sorunların ortaya çıkmasıyla bu önemin daha da arttığını söyledi. Demirel, sağlıklı bireylerde ağız sağlığının korunamamasının diş kayıplarıyla sonlandığını, sindirim sisteminin giriş noktası olan ağzın görevlerini yeterince yerine getirememesi sonucunda da sindirim sistemi hastalıklarının oluştuğunu belirtti. Sistemik sorunların varlığında kötü ağız bakımının, hastalığın tedavisini güçleştirebildiğini veya bu hastalıkların ağız içi belirtilerine daha sık rastlanmasına neden olduğunu ifade eden Demirel, birçok sistemik hastalığın, bağışıklık sisteminin zayıflamasına, beklenmeyen reaksiyonlar vermesine ve zaman zaman iflas etmesine yol açtığını
vurguladı.

Şeker hastalığı etkiliyor
Şeker hastalığının komplikasyonlarından birinin dişeti hastalıkları olduğunu söyleyen Demirel, özellikle iyi kontrol altında tutulmayan şeker hastalarında ağız bakımının aksamasıyla beraber diş kayıplarının daha hızlı geliştiğine işaret etti.

Kalbe de sakıncalı
Prof. Dr. Korkud Demirel, son yıllarda koroner kalp hastalıkları ile dişeti hastalıkları arasındaki ilişkinin araştırmacılar tarafından sıkça araştırıldığına da değindi. Ağız bakımının bozuk olmasına bağlı olarak dişeti hastalığı olan bireylerde koroner damar hastalıklarının daha sık görüldüğünü hatırlatan Demirel, "Bu ilişkinin ayrıntıları henüz araştırma aşamasında olmakla birlikte kötü ağız bakımının koroner damar hastalığı sürecini hızlandırdığından şüpheleniliyor" dedi.
348
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.