Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Direksiyonda cep yasağına red

Direksiyonda cep yasağına red

İngiltere'de hükümet, ''direksiyonda cep telefonu kullanımının kanunla yasaklanması'' çağrılarını, böyle bir yasanın uygulanmasının imkansız olacağı gerekçesiyle reddetti.

Konuyla ilgili en son Kanada'da yapılan araştırmanın, direksiyon başındayken cep telefonu kullanan kişilerin kaza yapma riskinin, kullanmayanlara göre 4 kat daha fazla olduğuna dikkat çektiğini belirten bazı kesimlerin ısrarlı isteklerini reddeden hükümetin, yasa çıkartmak yerine, bu konuda eğitim kampanyası başlatmaya hazırlandığı belirtiliyor.

Kampanya kapsamında hazırlanacak büyük reklam panolarına, ''dikkatdireksiyon başındayken cep telefonuyla konuşmaya çalışmak yaşamınıza mal olabilir'' mesajı verecek afişler asılacağı ve hükümetin, kampanyanın ilk aşaması için 250 bin sterlinlik bütçe hazırlattığı ifade ediliyor.

İngiltere'de yapılan araştırmaların da cep telefonu kullanan sürücülerin tepkilerinin alkollü sürücüden de çok yavaş olduğunu gösterdiğine dikkat çeken cep telefonu karşıtları, hükümeti bu konuya karşı duyarsız kalmakla suçluyor.

İngiliz polisi ise direksiyonda cep telefonu kullandığı tespit edilen sürücülere ''dikkatsiz otomobil kullanmak ve otomobil üzerinde gerekli kontrolü sağlamak konusunda yetersiz kalmak'' gibi gerekçelerle işlem yaptıklarını belirtiyor.

Şu ana kadar İngiltere'deki 17 ölümlü trafik kazasında cep telefonlarının birinci derecede sorumlu olduğunu belirten Trafik Kazalarını Önleme Vakfı ise dünyanın 34 ülkesinde cep telefonunun özelbir yasayla yasaklandığını, buna en son İrlanda'nın da katıldığını hatırlatarak, hükümetten aynı yönde adım atmasını beklediğini vurguluyor.

İngiltere'de bin kişinin katılımıyla yapılan bir araştırmanın sonuçları, halkın da bu konuda alınacak yasak kararını destekleyeceğini ortaya koyuyor.

Araştırmada, 3'te 1'i ''direksiyon başında cep telefonu kullandığını'' itiraf eden İngilizlerin yüzde 91'i, bunun bir suç sayılması gerektiğini kabul ediyor.
327
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.