Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Din kitaplarını veli ve öğrenciler yazıyor

Din kitaplarını veli ve öğrenciler yazıyor

MEB, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarının yazımı için veli ve öğrencilerin de katkılarını alıyor.

Din kültürü ve ahlak bilgisi ders programlarını yeniden düzenleyen Milli Eğitim Bakanlığı, yeni kitapların yazımında öğrenci ve velilerin de görüşlerine başvuruyor.

Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitaplarının yazımına öğrenci ve velilerin de katıldığını bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, anlıurfa Milletvekili Yahya Akman'ın yazılı soru önergesini yanıtlarken, ders progmlarında yapılan değişikliğin ardından, ilköğretim 4,5,6,7 ve 8'inci sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitaplarının yazımının bir proje çerçevesinde sürdürüldüğünü belirtti.

Kitapların, sınıf ortamında üniteler halinde öğrenci ve velilerle birlikte, öğretmeni sınıftan ayırmadan hazırlandığını kaydeden Bostancıoğlu, kitap yazımı için aralarında İstanbul, Kocaeli, Edirne, Bursa, İzmir, Aydın, İçel, Erzurum, Rize ve Hatay'ın da bulunduğu 25 ilde çalışmalar yapıldığını söyledi.

Bostancıoğlu, "Her bir ders kitabının, her bir ünitesinin en az üç ayrı okulda işlenip hazırlanması esastır. Buna göre, her ilde bir ders kitabı için 21 okul, 5 ders kitabı için ise 105 okul, 25 ilde toplam 2 bin 625 okul ile din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni görevlendirilmiştir" dedi.

Proje ile öğrenci odaklı yaklaşımın ön plana çıkarılması, kitap yazımında demokratik bir yapı oluşturularak bilginin sınıf içinde üretime dönüştürülmesinin hedeflendiğini kaydeden Bostancıoğlu, şu bilgileri verdi:

"Ayrıca, öğrencilerimizi eğitimin üreten fertleri yaparak, bireysel öğrenme potansiyellerinin en üst düzeyde geliştirilmesini sağlamak, okulun öğrencilerinin ilgi ve yeteneklerinin ortaya çıktığı ve geliştirildiği bir ortam ve `bilgi üretme merkezi'ne dönüştürülmesi amaçlanmaktadır.

Öğrencilerin, öğretmenleri ile birlikte bilgi ve fikir üretmesi ve eh az maliyetle verimlilik elde edilmesi de hedeflenmektedir."

Bostancıoğlu, ders kitabı yazımı çalışmalarının, ders saatleri içerisinde gerçekleştirildiğini bu kapsamda da öğretmenlere, almakta oldukları ders ücretlerinin dışında ayrıca bir ödeme yapılmadığını söyledi.
Yayın tarihi: 21.02.2002
363
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.