Magazin

'Dil'li bebek için bol balık

'Dil'li bebek için bol balık

Hamilelikte bol miktarda balık tüketen annelerin çocukları, diğer çocuklara göre daha iyi dil ve iletişim becerilerine sahip oluyor.

ABD'nin North Carolina Üniversitesi'nde 7 bin 400 kadının yeme alışkanlıkları incelendi. Ayrıca bebeklerin göbek bağındaki civa oranına bakıldı. Balık açısından zengin diyetin 15 aylık çocuklarda bile dil ve sosyal yetenekleri desteklediği anlaşıldı.

Yüzde 7 fark atıyorlar
Araştırmada '90'ların Çocukları' adı verilen bir proje kapsamında incelenen kadınların verileri esas alındı. Kadınların yüzde 70'i haftada en az bir kez balık yediklerini söyledi. Bebekler 15 aylık olduğunda yapılan testlerde, hiç balık yemeyen annelerin çocuklarına göre kelime anlama kapasiteleri yüzde 7 yüksek çıktı. Çocukların sosyal aktivite ve dil gelişimi konusunda da benzer bir üstünlük sağladığı gözlemlendi. Birinci yaşlarından önce balık yedirilen çocuklarda da aynı yeteneklerde gelişme görüldüğü bildirildi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 26.06.2004
476
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.