Magazin

Dilde yabancılaşma, kültürde yozlaşma

Dilde yabancılaşma, kültürde yozlaşma

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof.Dr. Şükrü Akalın, Türkçe'deki yabancılaşmanın, Türk kültüründe yozlaşmaya neden olduğunu söyledi.

Prof.Dr. Akalın, "Dil Planlaması ve Dil Politikaları" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, Türkçe'nin, 1945´den itibaren yabancı dillerin boyunduruğuna girdiğini belirtti. Türk kültüründe görülen yozlaşmanın önüne geçilmesi için, Türkçe'nin yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarılması gerektiğini savunan Prof.Dr. Akalın, "İşyerlerinin, Türkçe olmayan sözcüklerle donatılan tabelalarından, Türkçe olmayan sözcüklerin çoğunlukla kullanıldığı televizyon yayınlarından yakınıyoruz ama bu, buz kütlesinin yalnızca su üstünde kalan bölümü" dedi.

Türk lirası yerine dolar
Prof.Dr. Akalın, dildeki yabancılaşmanın, Türk kültüründe yol açtığı yozlaşmayı gözler önüne seren pek çok örnek yaşandığına dikkati çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Kültürümüzün her alanında yozlaşma görülüyor. Önce işyeri tabelalarımızı ele geçiren yabancılaşma ve yozlaşma, sonra mutfağımıza girdi. Yiyeceklerimizin isimleri değişti, sonra da beslenme alışkanlıklarımız. Güzelim geleneksel yemeklerimiz unutulmaya başlandı. Alışveriş alışkanlıklarımız değişti. Türk lirası ile alışverişin yerini, dövizle alışveriş almaya başladı. Şarkılarımız, türkülerimiz yabancılaşmaya başladı. Şarkıların, türkülerin Türkçe sözleri arasında İngilizce sözcükler kullanıldığına tanık oluyoruz. Dahası, Türkiye, Eurovizyon Şarkı Yarışması'nda İngilizce bir şarkıyla temsil edilecek. Bunları yanlış buluyoruz."

"Herkese görev düşüyor"
Prof.Dr. Akalın, Atatürk'ün Türkçe'ye hak ettiği değeri fazlasıyla veren bir devlet adamı olduğuna dikkati çekerek, Türkçe'nin yabancı dillerin boyunduruğundan kurtulması ve zenginleşmesinde, yalnız TDK'ya değil, herkese görev düştüğünü sözlerine ekledi.

"Öncelikle dile sahip çıkılmalı"
Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Tuncer Gülersoy da tüm Türk devletlerinde Türkçe sorunu yaşandığını belirterek, "Eğer Türk Milleti ilelebet yaşayacaksa, öncelikle diline sahip çıkacak. Dilini unutan bir millet, diğer milletlerin boyunduruğuna girmekten kendini kurtaramaz" diye konuştu.

Söz Sizde:
Türkçe'nin bozulmasıyla ilgili her konuda tartışmak, görüşlerinizi belirtmek ve diğer e-kolay kullanıcılarıyla haberleşmek için tıklayın.

(AA)
Yayın tarihi: 25.04.2003
574
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.