Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Dil şampiyonu profesör

Dil şampiyonu profesör

TÖMER İzmir Şubesince düzenlenen ''İzmir Dil Rekortmenini Arıyor'' yarışmasını Prof.Dr.Gertrude Durusoy kazandı. 10 dil bilen Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı öğretim üyesi Prof.Dr.Gertrude Durusoy'a plaket verildi.

En çok dil bilen ve bu dilleri en iyi konuşanı seçmek amacıyla düzenlenen yarışmaya 14 kişi katıldı. Yarışmacılar, yazılı, sözlü anlatım ve test sınavına tabi tutuldu. Prof. Dr. Gertrude Durusoy 10 dili konuşarak birinci seçildi. Bir Türk doktorla evlenip İzmir'e yerleşen ve 23 yıldır Ege Üniversitesi'nde görev yapan 60 yaşındaki Prof. Dr. Durusoy, İngilizce, Fransızca, Almanca, Türkçe, Rusça, İtalyanca, İspanyolca, Flamanca, Latince ve Çekçe'yi ana dili gibi konuşup yazarak birinci şeçildi.

"Komşu ülkelerin dilini mutlaka öğrenin"
Bir dedesinin Belçikalı, anneannesinin ve annesinin Çek vatandaşı, diğer dedesinin ve babasının Avusturyalı, eşinin Türk olduğunu, kendisinin Fransa'da doğduğunu belirten Prof. Dr. Gertrude Durusoy, 23 yıldır İzmir'de Ege Üniversitesi'nde görev yapıyor. Törene katılanlara dildeki başarının inceliklerini anlatan iki çocuk annesi Prof. Dr. Gertrude Durusoy, artık üç dil bilmenin şart olduğunu söyledi. Prof. Dr. Durusoy ''Mutlaka komşu ülkelerin dilini öğrenin. Dil insanlar arasında iletişim kurmakta ve farklı kültürleri öğrenmekte kolaylık sağlıyor. Fakat ben 10 dil bilmeme rağmen Macaristan'a gittiğimde Macar dili bilmediğim için zorluklar yaşadım. Yani daha çok dil öğrenmeye çalışıyorum. Birleşen Avrupa için de dili tek başına görmemek lazım.'' dedi.
Yayın tarihi: 27.03.2003
645
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.