Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Dikkat! Şofbenler silaha dönüşebilir

Dikkat! Şofbenler silaha dönüşebilir

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Bölge Müdürü Mustafa Derecik, havaların soğuması ile birlikte, şofbenlerin risk oluşturduğu döneme girildiğini anımsatarak, şofben kullananları uyardı.

Derecik, havaların soğumasına bağlı olarak banyoların kapı ve pencerelerinin sıkı sıkıya kapatıldığını, bunun ise şofbenden sızan gazdan kaynaklanan zehirlenmeve ölümlerin görülme ihtimalini arttıracağını söyledi.

"Yıllık, periyodik uyarılara ve yaşanan acı sonuçlara karşın, bacasız şofben çalıştırılıyor, adeta ölüme davetiye çıkarılıyor ve hatta bile bile intihar ediliyor" diyen Derecik, şöyle devam etti:

"Şofbene bağlı ölümler, kullanıcının ihmalkarlığı, bilgisizliği ve kullanım kılavuzuna uygun hareket edilmemesinden kaynaklanıyor. ofben baca bağlantısı olmadan çalıştırılmamalı ve küçük alanlara kesinlikle monte edilmemeli.

Şofbenlerin su giriş ve çıkış bağlantıları, kullanım kılavuzunda belirtildiği şekilde olmalı. ofben bağlanan yerde yeterli havalandırma sağlanmalı."

Şofben ve Likit Petrol Gazı (LPG) tüpünün, banyo dışında bulunmasıgerektiğini ifade eden Derecik, "Şofben, LPG tüpü ve diğer malzemeler, standarda uygun ve TSE markalı olmalı. Dedantör cihaza uygun seçilip çalıştırılmalı" dedi.

Su giriş ve çıkış vanalarının çalışması ve tüp, dedantör ve vanalarda gaz kaçağı olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiğini anlatan Derecik, "Sıcak suyun etkisiyle oluşan buhar, banyoda oksijenin azalması ve buna bağlı olarak şofbenden gaz kaçağı halinde tehlikenin büyümesine yol açar" diye konuştu.

Derecik, banyo kapısı altında boşluk bırakılarak, içeriye yeterli miktarda oksijen girişine olanak tanınması gerektiğini sözlerine ekledi.
(aa)
385
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.