Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Dikkat öldüren ilaçlara toplatma kararı!

Dikkat öldüren ilaçlara toplatma kararı!

Sağlık Bakanlığı, ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan 'nimesulid' etken maddeli 9 ilacı, ''ölümcül yan etki'' nedeniyle toplatıyor. İlaçlar 3 gün içinde piyasadan çekilecek.

Sağlık Bakanlığı İlaç Eczacılık Genel Müdürü Orhan Canbolat, ''nimesulid' etken maddesi içeren preparatlarla ilgili kendilerine, Finlandiya İlaç Ajansı'nın ''ölümcül yan etki'' bildirildiğini söyledi.

Canbolat, İspanya İlaç Ajansı'nın da aynı kararı aldığını belirterek, konunun 1 haftadır Avrupa İlaç Ajansı'ca takip edildiğini bildirdi.

Konunun değerlendirilmesi sonucunda, ilgili etken maddeyi içeren preparatların ruhsatlarının askıya alınması ve piyasada bulunan söz konusu ürünler için geri çekme işlemi başlattıklarını ifade eden Canbolat, Türkiye'de bu etken maddeyi içeren dokuz çeşit ilaç bulunduğunu belirtti.

Öldürücü yan etkileri olan ilaçların 1. sınıf geri çekmeyle 24 saat içinde toplatıldığını belirten Canbolat, bu ilaçların ise 2. sınıf geri çekmeyle 3 gün içerisinde toplanacağını bildirdi.

PFİZER İLAÇLARI TOPLATMA KARARI ALDI

Sağlık Bakanlığı'nın, ''ölümcül yan etki'' nedeniyle toplatma kararı aldığı ''nimesulid'' etken maddeli ilaçlardan Mesulid'i üreten Pfizer İlaçları Ltd. Şirketi'nin, kararı uygulamak üzere harekete geçtiği bildirildi.

Pfizer'den yapılan yazılı açıklamada, ilacın piyasadan toplanmaya başlandığı kaydedildi.

Açıklamada, geçen aylarda nimesulid kullanımına bağlı olabileceğinden şüphelenilen bir yan etki nedeniyle Finlandiya'da ilacın satışının geçici olarak durdurulduğu ve bunun üzerine Avrupa Birliği Ruhsatlandırma Komisyonu'nun (CPMP) inceleme başlattığı belirtildi.

Ancak İspanya sağlık otoritelerinin CPMP'nin değerlendirme sonucunu beklemeden ilacın kullanımını geçici süre ile durdurduğunun kaydedildiği açıklamada, ''İtalya, Fransa, İsviçre, Belçika, Avusturya ve İrlanda gibi Avrupa ülkelerindeki ruhsat otoriteleri ise nimesulidin kullanımı ile ilgili herhangi bir sınırlamaya gerek duymamışlardır'' denildi.

Açıklamada, firmanın, Sağlık Bakanlığı'nı, Mesulid'le ilgili yaşanan tüm gelişmeler hakkında sürekli bilgilendirdiği de ifade edildi.

Türkiye'de kullanılan ve geri çekme kararı alınan, "nimesulid" etken madde içeren ilaçlar şöyle:

- Mesulid 100 miligram tablet
- Mesulid 100 miligram granül
- Mesulid yüzde 1 süspansiyon
- Motival 100 miligram tablet
- Nimes 100 miligram tablet
- Nimes 100 miligram toz
- Coxilut 100 miligram tablet
- Sulidin yüzde 1 jel
- Nimelit 100 miligram tablet
Yayın tarihi: 11.05.2002
642
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.