Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Dikkat! Alerji mevsimindeyiz

Dikkat! Alerji mevsimindeyiz

Hapşırma, burun akıntısı, baş ağrısı ve gözlerde sulanma gibi yakınmalarla kendini gösteren alerjiler, uykuları kaçırıyor, yürümeyi zorlaştırıyor, hatta depresyona yol açıyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tevfik Özlü, bahar aylarının polenlere bağlı astım, alerjik nezle gibi hastalıkların iyice kendini gösterdiği dönemler olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Özlü, ev tozu, küf mantarları, kedi, köpek, kuş tüyleri, polenler, haşereler, bazı gıdalar, kirli hava ve kimyasal maddeler gibi çok sayıda maddenin alerjenik özellik taşıdığını belirtti.

Bahar aylarının polenlere bağlı astım, alerjik nezle, sinüzit ve alerjik göz nezlesi gibi hastalıkların iyice kendini gösterdiği dönemler olduğuna işaret eden Doç. Dr. Özlü, bu mevsimde hastaların her zamankinden daha sık ve ağır olarak rahatsızlık hissettiklerini dile getirdi.

Doç. Dr. Özlü, hastalarda hapşırma, burunda akıntı, tıkanıklık ve kaşıntı, baş ağrısı, gözlerde sulanma, kaşıntı ve kızarıklık, kulaklarda dolgunluk, göğüste tıkanma hissi gibi yakınmaların başladığını ifade ederek, şöyle konuştu:

Sıkıntıdan uykular kaçıyor

"Bu şikayetlerden dolayı hastalar gece uykudan uyanırlar ve uyku kaliteleri bozulur. Yol yürüme ve yokuş çıkmada güçlük çekerler, dolayısıyla hastanın günlük aktiviteleri kısıtlanır, yaşam kalitesi düşer, sosyal uyumu bozulur.

Bunun, hastanın ruhsal durumunu da etkileyerek iç sıkıntısı ve depresyona yol açabildiği de bilinmektedir."

Ne yapmalı?

Günümüzde bu sorunların tedavi ve korunma ile önlenebileceğine dikkati çeken Doç. Dr. Özlü, "Polen alerjisinde kıra, ağaçlık alana girmek veya rüzgarla polenin taşındığı alanda bulunmak yakınmaları başlatabilir. Kişi polenlerin bulunduğu ortamlardan uzak duramayacağından, bahar aylarında polen yükünün en fazla arttığı zamanlarda birkaç aylık tedavi görmelidir" dedi.

Doç. Dr. Tevfik Özlü, bahar aylarında ısı ve nemin artmasıyla ev tozu ve mantarlara bağlı alerjik yakınmaların da arttığını anlatarak, "Evde sık sık vakumlu cihazlarla temizlik yapılması, toz kaldıracak şekilde temizlik yapılmaması, halı yerine sentetik döşemelerin kullanılması, küf mantarlarının oluşmasını sağlayan ev içi neminin azaltılması gerekir" diye konuştu.

Doç. Dr. Özlü, hastanın tedaviyle normal yaşamını sürdürebileceğini ve her türlü aktivitesini yapabileceğini de sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 03.05.2002
330
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.