Magazin

Diana kazada öldürüleceğini biliyordu

Diana kazada öldürüleceğini biliyordu

Bir kitap yazan Diana'nın uşağı Paul Burrell, Prenses'in ölümünden 10 ay önce kendisine bıraktığı mektupta "bir trafik kazası komplosuna kurban gitmekten çok korktuğunu" belirttiğini öne sürdü.

Diana'nın ölümünden 6 yıl sonra "A Royal Duty" (Bir Kraliyet Görevi) adlı kitap yazan uşağı Paul Burrell'in iddiaları, İngiltere'de şok yarattı. Kitabın bazı bölümleri, Daily Mirror Gazetesi'nde yayınlanmaya başladı. Kitaptaki ifadelere göre Diana, uşağına bıraktığı mektubunda, "Hayatımın en tehlikeli dönemini yaşıyorum" dedi. Diana, kendisine komplo düzenlemek isteyen birinin de adını verdi ve özellikle aracın fren kısmına müdahale edeceklerini öne sürdü. Daily Mirror, yasal nedenlerden ötürü, Diana'nın mektubunda bahsettiği kişinin adını sansürlemeyi tercih etti.

Diana, kazanın özellikle eski eşi Veliaht Prens Charles'ın yeniden evlenmesine izin verilmesi için düzenleneceğini iddia ediyordu. Diana, sevgilisi Dodi El Fayed ile 31 Ağustos 1997 tarihinde Paris'te geçirdiği trafik kazasında öldü. Fransız yetkililer, kazadan uyuşturucu ve alkol almış olduğunu öne sürdükleri ve kazada ölen şoför Henri Paul'ü sorumlu tuttular. İngiltere'de ise bir soruşturma açılmadı. Burrell'e göre Prenses Diana, telefonunun dinlendiğinden emindi ve koruma olarak verilen polislere hiç güvenmiyordu.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 21.10.2003
578
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.