Magazin

'Diana' ismi bizim Dalan'a kaldı

'Diana' ismi bizim Dalan'a kaldı

Diana markasıyla 15 yıldır sabun üreten İzmirli Dalan Kimya, Princess of Wales Memorial Fund tarafından aleyhine açılan davayı kazandı.

Londra Yüksek Mahkemesi, 'Diana' markasının Dalan Kimya'ya ait olduğunu belirterek, Fon'un ürünlerinde bu markayı kullanmasının önünü kesti.

Türkiye'nin önemli sabun üreticilerinden Dalan Kimya, İngiltere'deki 'Diana davası'nı kazandı. Prenses Diana'nın ölümünden sonra kurulan Princess of Wales Memorial Fund'un açtığı dava, bu ismin İngiltere ve İngiltere dışında Dalan Kimya'ya ait olduğu ispatlanınca İzmirli Dalan Ailesi'nin lehine sonuçlandı.

Halen atçılıkla ilgili ürünler, mum, duvar kağıdı, oyun ve gıda gibi ürünlerde Diana markasını kullanan Princess of Wales Memorial Fund'un bu markayı ürünlerinde kullanamayacağı Londra Yüksek Mahkemesi tarafından karara bağlandı.

Fon'un Galler Prensesi Diana'nın adını taşıyan parfüm ve kozmetik maddelerini üretme planı, mahkemenin bu kararıyla suya düştü. Diana Fonu, "Türk şirketi Prenses'in kendi ismini ya da imajını kullanmadığı için bu bizim adımıza sorun teşkil edecek bir durum değil" demesine karşın, Yargıç George Salthouse "Türk firması Dalan Kimya Endüstri A.Ş.'nin bu markayı daha önce tescil ettirmesi, ürünlerinde Prenses Diana yerine yalnızca Diana markasını kullanmasına rağmen, ürünlerin satışının tüketiciyi farklı markaların aynı ürün olduğu konusunda yanıltacağı" yönünde karar verdi. Türkiye'nin önemli sabun üretici ve ihracatçılarından biri olan Dalan Kimya, böylece yaptığı marka yatırımının karşılığını almış oldu.

Parfüm de yapamazlar
Dalan Kimya'nın Yönetim Kurulu Üyesi ve üçüncü kuşak yöneticilerinden Fatih Dalan, "Diana markasıyla 15 yıldır sabun üretimi yapan ve ihraç eden bir firmayız. Bu şartlar altında davayı kazanmamız çok doğal" derken, mahkemenin verdiği karara göre, bundan sonra Princess of Wales Memorial Fund'un Diana markasını hiçbir kozmetik üründe kullanmasının mümkün olmadığını belirttti.

Dalan Kimya 140 ülkeye yılda yaklaşık 45 milyon dolar civarında ihracat, iç piyasada da 25-30 milyon dolarlık satışı olan bir firma" diyen Fatih Dalan, marka yatırımı konusuna önem verdiklerini vurgulayarak şunları söyledi:

"Ana markamız Dalan ancak bunun yanı sıra Diana, Cindy, Alara, Nancy gibi başka markalarımız da var. Marka yatırımına önem veren bir firmayız, her yıl onbinlerce doları sadece markalarımız için harcıyoruz. Diana'nın isim hakkı 15 yıldır bize ait, Avrupa ülkelerinin de dahil olduğu 100 kadar ülkede Diana da, diğer markalar da Dalan Kimya adına tescilli.

İngiltere'ye yaklaşık 10 yıldır Diana markasıyla sabun ihraç ediyoruz ama Prenses Diana'nın o elim kazayı geçirip vefat etmesinin ardından kurulan bu fon, bize karşı böyle bir dava açtı. Biz sadece İngiltere'de değil, tüm AB ülkelerine de Diana markasıyla ihracat yapıyoruz."

Diana markası tescilli olmasına karşın Prenses Diana markasının Dalan Kimya'da olmayışının ilerde yeni bir davaya yol açıp açmayacağı konusunda ise Fatih Dalan, "Alınan karara göre artık bu Fon'un kozmetik ürünlerinde başına Prenses koyarak da olsa Diana markasını kullanmaması gerekir" dedi.

Diana'nın yanı sıra Cindy, Nancy, Alara, Adalya, Roxy gibi markaların da isim hakkına sahip olan Dalan Kimya'nın marka seçimini neye göre yaptığı konusunda ise Fatih Dalan, şöyle konuştu: "Diana bir tanrıça ismi, bu markayı bu yüzden seçmiştik.

Biz bütün markalarımızı seçerken evrensel olmasına dikkat ediyoruz. Dalan bizim ana markamız ama ihracat yaptığımız ülkelerde bulun telaffuzu zor. Oysa mesela bir diğer markamız olan Nancy evrensel bir isim, tüm dünyada kullanılan bir isim, diğer markalarımız da öyle. Bizim için de önemli olan markamızın ihracat yaptığımız her ülkede kolay söylenebilir, akılda kalabilir olması."

45 milyon dolarlık ihracat
Hamdi Dalan tarafından 1940 yılında İzmir Kemeraltı'nda kurulan ve 1978 yılından bu yana Pınarbaşı'ndaki tesislerinde faaliyet gösteren Dalan Kimya, geleneksel sabunculuğu 1980'li yıllarda bırakıyor. Sabuncuzadelerden kalma çok eski bir makineyle 1983 yılında tamamıyla yerli montajla bir makine parkına sahip olan Dalan Kimya, o yıllarda ihracat da yapmaya başlıyor.

50 bin dolarlık ihracatını, bugün dünyanın 140 ülkesine 45 milyon dolar seviyesine ulaştıran Dalan Kimya, sabun ihracatında ilk üç firmadan biri. Bugün ikinci kuşak Akın ve Adil Dalan tarafından yönetilen, üçüncü kuşağın da işbaşı yaptığı Dalan Kimya, sabun konusunda halen iç pazarın da yüzde 20'lerine sahip. 400'den fazla ürünü bulunan Dalan Kimya, tuvalet sabunları, gliserin sabunları, banyo sabunları ve toz sabunların yanı sıra eczacılıkta kullanılan gliserin ve bazı teknik ürünlerin de üretim ve ihracatını yapıyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 11.07.2004
617
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.