Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Devlet hastaneleri özerkleştirilecek

Devlet hastaneleri özerkleştirilecek

Sağlık Bakanlığı, hazırladığı yeni kanun taslağı ile bazı hastaneleri, Bakanlığa bağlı ancak kendi kendini idare eden bir kurum haline getirmeyi amaçlıyor.

Bakanlık tarafından hazırlanan "3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu'nda Değişikliği Öngören Kanun Taslağı" Bakanlar Kurulu'na gönderildi.

Konuya ilişkin bilgi veren Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Sefer Aycan, hastanelerin kendi ayakları üzerinde duran işletmeler haline getirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Hastanelerin özelleştirilmesinden yana olmadıklarını vurgulayan Aycan, hedeflerinin hastane yönetim yapısını güçlendirmek ve hizmet kalitesini artırmak olduğunu belirtti.

Aycan, taslak ile hastanelerin genel bütçeden aldıkları payı ortadan kaldırmak istediklerini, bunun için de hastane personel ücretinin hastane yönetimi tarafından karşılanmasının sağlanacağını ifade etti.

KADRO KARŞILIĞI SÖZLEŞMELİ PERSONEL ÇALIŞACAK

Kanunun hayata geçirilmesi ile hastanelerde devlet memurlarının yanı sıra kadro karşılığı sözleşmeli personelin de çalıştırılacağını bildiren Aycan, "Hastaneler, özel insanlara farklı ücretler vererek kendisine çekecek. Böylelikle hizmet kalitesini artırmayı planlıyoruz.Personel, salt sözleşmeli olursa yöneticilerin oyuncağı olurdu" diye konuştu.

Aycan, hastane yönetiminin, çalışma sistemini beğenmediği, yetersiz olduğuna kanaat getirdiği personelin işine son verebileceğinibelirtti.

PERSONELE TEŞVİK PRİMİ

Ayrıca personele, döner sermaye sisteminden farklı olarak teşvik primi ödeneceğini söyleyen Aycan, personelin hastaneye katkıda bulunduğu oranda pay alacağını ifade etti.

Hastanenin, oluşturulan 7 kişilik bir yönetim kurulu ile idare edilmesinin öngörüldüğünü, yönetim kurulunda hastane yöneticilerinin yanı sıra çalışanların ve halkın da temsil edileceğini bildiren Aycan, yönetim kurulunda halkı temsilen 2 kişi bulunacağını dile getirdi.

Hastanelerde sağlık hizmetleri ücretlerine serbestlik getireceklerini de dile getiren Aycan, "Sağlık hizmeti taban fiyatlarını biz belirleneceğiz ama işletme daha iyi hizmet verdiğini iddia ederse fiyat belirlemesi serbest olacak" diye konuştu.

TÜM HASTANELERDE UYGULANMAYACAK

Yeni uygulamayı, "hastanelerde otonom" olarak nitelendiren Aycan, yeni düzenlemeyi pilot hastanelerde uygulayacaklarını, tüm hastanelere yayılmasını hedeflemediklerini kaydetti.

Taslağa, Dünya Bankası'nın da destek verdiğini söyleyen Aycan, taslağın Bakanlar Kurulu'na 3 ay önce gönderildiğini ve bir an önce çıkmasını beklediklerini bildirdi.
245
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.