Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Develere gökten ölüm yağacak

Develere gökten ölüm yağacak

Avustralya'da sayıları 600 bini aşan vahşi develerin helikopterli avcılarca vurulması düşünülüyor.

Avustralya'nın başı vahşi develerle belada! Avustralya'nın geniş düzlüklerinde keyif çatan vahşi deve sayısının 600 bini aşması yetkilileri kara kara düşündürüyor. Hükümetin, et endüstrisinin, Avustralya yerlileri Aborijinlerin ve arazi sahiplerinin temsilcileri nisan ayında bir araya gelerek, 2008 yılında 1 milyona varması beklenen vahşi deve nüfusuyla ilgili bir karar alacak.

"İthalat çözüm olabilir"
Hükümet temsilcisi Dr. Glenn Edwards, "Bazı bölgelerde develeri avlayacağız. Ama Ortadoğu'ya deve ithali de bir çözüm olarak düşünülebilir" dedi.

Avustralya, canlı deve ihracatından yılda yaklaşık 2.5 milyon dolar gelir elde ediyor. Ancak deve eti işleyecek dev bir mezbahanın kurulması halinde bu rakamın 10 milyonlarca dolara yükselebileceği belirtiliyor.

Dr. Edwards'ın verdiği bilgiye göre, vahşi deve nüfusunu sabit tutabilmek için her yıl 15 bin devenin avlanması gerekiyor. Edwards "Bu işlem helikopterlerden sürülere ateş açılarak yapılacak. Başka çaresi yok" dedi.

Kanarya Adaları7ndan getirildi
Avustralya'ya ilk deve 1840 yılında, Kanarya Adaları'ndan getirildi. Yol ve demiryolu inşaatlarında ağır işlerde çalıştırılmak üzere ithal edilen 12 bin deve, işleri bitince doğaya salıverildi. Sayıları şimdi 600 bini bulan vahşi develer, bu develerin torunları.
(Radikal)
Yayın tarihi: 02.02.2005
628
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.