Magazin

Devekuşu başını kuma gömmüyor

Devekuşu başını kuma gömmüyor

Devekuşlarının, tehlike anında düşmanları tarafından görünmediklerini sanarak başlarını kuma gömdükleri inanışının doğru olmadığı belirtildi.

Almanya`nın Remagen kentinde devekuşu çiftliği olan Ralph Schumacher, devekuşlarının başlarını kuma gömdükleri inanışının bir masal olduğunu belirterek, "Devekuşları başlarını kuma gömseydi, gözleri ve kulaklarına kum kaçardı" dedi.

Schumacher, başını uzun süre göğüs hizasının altında tutan deve kuşunun yüksek tansiyondan bayılacağını da söyledi. Zoolog Bernhard Grzimek, devekuşlarının tehlike anında mümkün olduğu kadar yere paralel durduğunu ve boyunlarını yere yatırdığını belirterek, devekuşlarının düşmanı olan aslanların, onları bu pozisyondayken çalılık sanarak saldırmadığını kaydetti.

Devekuşlarının, tehlike yaklaştığında hemen kalkıp saatte 60-70 kilometre hızla kaçtığını ifade eden Grzimek, bu hızla koşabilen bir hayvanın başını kuma gömmeye ihtiyacı olmadığını belirtti.

Grzimek, yanlış inanışın, devekuşlarının çevredeki sesleri daha iyi duyabilmek için sık sık başlarını yere yaklaştırmalarından da kaynaklanabileceğini kaydederek, devekuşlarının aslında çok zeki hayvanlar olduğunu söyledi.
Yayın tarihi: 14.01.2003
480
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.