Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Devekuşları da Türkiyeli

Devekuşları da Türkiyeli

Etinden tüyüne son yılların popüler hayvanı devekuşunun, milyonlarca yıl önce Batı Anadolu'da yaşadığı ortaya çıktı.

Son yıllarda etinden tüyüne kadar ürünleriyle karlı bir yatırım haline gelen devekuşunun, milyonlarca yıl önce Batı Anadolu'da yaşadığı bildirildi.

Türkiye'de her geçen gün sayısı artan devekuşlarının, Anadolu'ya yeni gelen bir misafir değil, uzun yıllar sonra topraklarına dönen "ev sahibi" olduğu belirlendi.

Üreticiler arasında iletişimi sağlamak üzere yayımlanan "Devekuşu" adlı dergide yer alan araştırmaya göre, arkeolojik kazılar, devekuşlarının 60 milyon yıl önce Anadolu'nun batısı ile Doğu'da Çin ve Kuzey Moğolistan'da yaşadıklarını ortaya çıkardı.

Fosillerin incelenmesi sonucu, devekuşlarının Anadolu'nun verimli topraklarında milyonlarca yıl yaşadıktan sonra 1 milyon yıl önce, şu anda yabani olarak yaşadıkları Afrika'ya göç ettikleri belirlendi.

Devekuşu konusundaki araştırmalarıyla tanınan Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zooteknik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Ak, kendi araştırmalarının da "Anadolu'nun batısının, devekuşlarının ilk doğal yaşam alanlarından biri olduğu" görüşünü doğruladığını söyledi.

Prof. Dr. Ak, "Afrika'ya göç etmelerinden sonra, Anadolu'da kalan yabani devekuşlarının nesli aşırı avlanma sonucu tükendi. Afrika dışında, en son yabani devekuşu, 1945 yılında Suriye'de görüldü. Günümüzde ise devekuşları sadece Güney Afrika ülkelerinde yabani hayat yaşıyor" diye konuştu.
343
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.