Magazin

Dev yelkenli yola çıkıyor

Dev yelkenli yola çıkıyor

İtalyan yatçılık firması Perini'nin üretim noktalarından biri olan Yıldız Tersanesi'nde üç yılda bitirilen dünyanın en büyük yatı yola çıkmaya hazır.

İstanbul Tuzla'daki Yıldız Tersanesi'nde üç yılda yapılan 'Dünyanın en büyük ve en modern yelkenlisi' unvanına sahip Maltese Falcon 'Malta Şahini', 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nda Dolmabahçe'den hareket edecek.

Dolmabahçe'de buluşalım
Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinlikleri içinde yer alan ve saat 15:00'de başlayacak olan "TAYK Boğaziçi Kupası" yarışının ardından bir törenle yola çıkacak olan "Malta Şahini"ni görmek için Dolmabahçe Sarayı'na gitmek yeterli olacak.

200 kişilik emek
ABD'li işadamı Tom Perkins için yapılan 'Maltese Falcon', 87 metre uzunluğu, 2 bin 400 metrekare yelken alanı ve özel yelken sistemi ile dünyanın en büyük ve en modern yatı olarak yaklaşık 200 kişilik bir ekip tarafından üç yılda tamamlandı. Teknenin, İstanbul Boğazı'nda başlayacağı yolculuk Malta'dan sonra İtalya'da son bulacak.

Teknoloji harikası
'Maltese Falcon'ın parmakla dokunarak yönetilen elektronik yelken sisteminde, toplam üç direk ve 15 parça yelken bulunuyor. Teknenin yön değiştirmesi için birkaç düğmeye basılması yetiyor. Kendi eksenleri etrafında dönen karbon direkler, rüzgara göre uygun açıyı buluyor ve tekne yoluna devam ediyor.

Teknik özelliklerinin yanısıra tasarımı ile de benzersiz olan 'Maltese Falcon'ın performans ve estetik tasarımı ise dünyanın en önemli tasarımcılarından Gerard Dijsktra ve Ken Freivokh tarafından yapıldı. Tekneyi inşa eden Yıldız Tersanesi'nin genel müdürü Baki Gökbayrak, 'Maltese Falcon'ın Türkiye adına büyük bir gurur kaynağı olduğunu belirtirken böyle rakipsiz bir teknenin Türk işçiliğinin bir eseri olmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.
Yayın tarihi: 29.06.2006
315
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.