Magazin

Dev sıçanlar dehşet saçıyor

Dev sıçanlar dehşet saçıyor

Atlas okyanusunun güneyinde yer alan ve İngiltere'ye ait olan Gug adasındaki dev sıçanlar, albatros ve fırtınakuşu gibi çok sayıda deniz kuşunu parçalayarak öldürüyor.

'La Royal Society for the Protection of Birds' adlı çevre koruma kuruluşundan yapılan açıklamaya göre, adadaki dişi albatros ve fırtınakuşlarına saldıran sıçanların sayısı 700 bin civarında.

Üç kat daha büyükler
İngiltere'deki sıçanlardan üç kat daha büyük olan ve saldırılarını gece yapan sıçanların katliamından şu ana kadar sadece 2000 çift albatros kurtulabilmiş.

Kurumun gözlemlerine göre katliam şöyle gelişiyor: İlk önce bir sıçan dişi kuşa saldırıyor ve kuşun kanı diğer sıçanları da cezbediyor. Yaralı kuşun, sıçanlar arasındaki ölümü birkaç gün sürüyor.

Türler yok olabilir
İngiltere'ye ait olan Tristan da Cunha takımadalarında bulunan Gug adası, 10 milyon kuşla dünyada en iyi korunan ada ekosistemlerinden biri. Kurumda biyolog olarak görev yapan Geoff Hilton, "Bu felaket önümüzdeki on yılda birçok türün yok olmasına yol açabilir" diye konuşuyor.

Gemilerle gelmişler
Kurumun sözcüsü Cath Harris de sıçanların buraya muhtemelen 19. yüzyılda gemiler tarafından getirildiğini, diğer adalara göre iklimin daha yumuşak olmasının sıçanların burada üremelerine olanak verdiğini söyledi.

Kurumun açıklamasında, bu sıçanlara karşı, zehirleme de dahil olmak üzere, çeşitli önlemlerle ilgili araştırmaların yapıldığı belirtildi.
Yayın tarihi: 26.07.2005
623
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.