Magazin

Dev kaplumbağaların düşmanı ıspanak

Dev kaplumbağaların düşmanı ıspanak

Gebze'nin Darıca Beldesi'nde kurulu Boğazici Hayvanat Bahçesi'nde anavatanları Avustralya olan dev kaplumbağalar ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Şu anda 225 kilo ağırlığında, 1 metre 20 santim uzunluğunda ve yaklaşık 100 yaşında olan bu dev kaplumbağa türleri ortalama 200 yıl yaşıyor. Sadece bitki türleriyle beslenen dev kaplumbağanın en büyük düşmanı ise ıspanak.

Bünyesinde daha çok nesli tükenmekte olan 3 bin civarında hayvan barındıran Boğaziçi Hayvanat Bahçesi'nde, anavatanları Avustralya olan Aldabra cinsi kara kaplumbağasını görenler gözlerine inanamıyor. Bunun önce hareketli bir maket olduğunu sananlar, canlı olduğunu öğrenince daha da şaşırıyor. Boğaziçi Hayvanat Bahçesi'nin Halkla İlişkiler Müdür Yardımcısı Simge Çelik, sadece bitkilerle beslenen bu kaplumbağaların ıspanak dışında her türlü sebzeyi yediğini belirterek, "Ispanak, kaplumbağaların metobolizmalarını bozuyor. Hatta ölümüne bile yol açabiliyor" dedi.
Yayın tarihi: 24.09.2003
640
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.