Magazin

"Dev hormonu"nda yeni bir umut

"Dev hormonu"nda yeni bir umut

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) yeni bir akromegali ilacını onayladı. Somavert adıyla onaylanan yeni ilacın hormonları baskılamadığı, ancak hormonların yol açtığı olumsuz sonuçları azaltabildiği bildirildi.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) yeni bir akromegali ilacını onayladı. Somavert adıyla onaylanan yeni ilacın hormonları baskılamadığı, ancak hormonların yol açtığı olumsuz sonuçları azaltabildiği bildirildi.

AKROMEGALİ NEDİR?
Akromegali, hipofiz bezinin aşırı büyüme hormonu salgılaması sonucunda oluşan bir hastalıktır. Ergenlik öncesinde ortaya çıkışı oldukça nadirdir ve bu durumda hastalığa jigantizm (devlik) ismi verilir. Çoğunlukla 30-60 yaş arasındaki erişkinlerde rastlanır. Hastalık erkeklerde ve kadınlarda eşit oranda görülür. Büyüme hormonunun aşırı salgılanması sonucu yüz görüntüsü değişir, kabalaşır, hastalar baş ağrısı, terleme, el ve ayaklarda büyüme ve yorgunluktan şikayet ederler. Fazla salgılanan büyüme hormonu, kalp, solunum sistemi, hormonal sistem başta olmak üzere pek çok organı etkiler ve ölüm riskini 2-4 kat artırır.

Hastaların yüzde 90'ında akromegalinin sebebi hipofiz bezindeki tümördür. Hipofiz bezi beyin tabanında bulunan, büyüme ve gelişme, üreme ve metabolizma ile ilgili hayati hormonların salgılandığı ufak bir bezdir. Büyüme hormonu da hipofiz bezinden salınan bir hormondur. Akromegaliye sebep olan tümörler çevredeki sağlam beyin dokusuna baskı yaparak baş ağrısı ve görme bozukluklarına neden olurlar.

AKROMEGALİ TANISI NASIL KONUR?
Akromegali bulgularının çok yavaş ilerlemesi nedeniyle tanı hastalık başladıktan yıllar sonra konulmaktadır. Şüphenilen durumlarda; büyüme hormonunun vücutta etkisini gerçekleştiren, insülin benzeri büyüme faktörlerinin düzeyi, şeker yükleme sırasında büyüme hormonu, prolaktin ve diğer hipofiz bezi hormonlarının tayini yapılır. Hastanın eski fotoğraflarının yenileriyle karşılaştırılması da tanıyı destekler.

AKROMEGALİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Tedavinin amacı artmış olan büyüme hormonu seviyelerini normale indirmek, büyüyen tümörün sebep olduğu baskıyı ortadan kaldırmak, normal hipofiz fonksiyonlarının devamının sağlanması ve hastanın şikayetlerinin giderilmesidir. Tedavi seçenekleri cerrahi ile tümörün çıkarılması, ilaç tedavisi ve radyoterapidir. Hastalık tedavisiz bırakıldığında, diabetes mellitus, yüksek tansiyona sebep olmakta, hastaların kardiovasküler hastalıklardan ve çeşitli kanserlerden ölümleri, kendi yaş grupları ile karşılaştırıldığında artmaktadır.

AKROMEGALİ HASTASININ ŞİKAYETLERİ NELERDİR?
İlacın, terleme, baş ağrısı, yorgunluk ve psikolojik gerginlik gibi yan etkileri bulunduğu, ilacı kullanacak hastaların ilk altı ayda karaciğer kontrolünden geçmeleri gerektiği belirtildi. Akromegaliye sebep olan tümör çok yavaş büyüdüğü için şikayetler uzun zaman içinde yavaş yavaş ortaya çıkar. Sık karşılaşılan yakınmalar ise:
- Ellerde ve ayaklarda büyüme, ayakkabı numarasında artış,
- Yüzüklerin parmağa dar gelmesi
- Yüz hatlarında kabalaşma, çenenin uzaması
- Ciltte kalınlaşma ve / veya esmerleşme, terlemede artma
- Seste kalınlaşma
- Dil, dudaklar, burunda büyüme
- Eklem ağrısı
- Kollarda ve bacaklarda yorgunluk
- Horlama
- Yorgunluk, halsizlik
- Baş ağrısı
- Görmede daralma
- Kadınlarda adet bozuklukları
- Kadınlara göğüsten süt gelmesi
- Erkeklerde iktidarsızlık
Yayın tarihi: 28.03.2003
451
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.