Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Dersimiz Türk müziği

Dersimiz Türk müziği

Avrupa'nın 20'nin üzerinde ülkesinden 50'den fazla radyo programcısı ve akademisyen, Avrupa Yayın Birliği (The European Broadcasting Union-EBU) şemsiyesi altında çalışmalarını sürdüren 'World Music Workshop' adlı konferans için İstanbul'a geliyor.

1950 yılında Avrupalı radyo ve televizyoncular tarafından kurulan, daha sonra diğer kıtalara da açılan Avrupa Yayın Birliği Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki 52 farklı ülkeden 71 aktif üyesi bulunan, ulusal yayıncıları bir araya getiren ilk ve tek uluslararası birlik.

Avrupa'nın farklı bir kentinde yılda bir kez düzenlenen 'dünya müzikleri' konulu konferans, İstanbul'da Açık Radyo'nun daveti ve Pozitif'in organizasyonuyla 24-26 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Konferansın amacı her gün daha da zenginleşip popülerleşen dünya müziği programcıları arasında bilgi alışverişi için bir platform yaratmak, yeni projelerin temellerinin atılmasını sağlayıp ev sahibi ülkenin kültürünü tanıtmak.

İstanbul Pera Palas Oteli'nde, basına ve halka kapalı gerçekleştirilecek konferansta Bülent Aksoy, Birol Topaloğlu ve Naim Dilmener Osmanlı Müziği'nden Türk popuna kadar uzanan geniş bir yelpazede Türk müziğinin tanıtımını yapacak. Ayrıca İnce Saz Topluluğu kemençe, kanun ve zurna gibi etnik/geleneksel Türk müzik aletlerini; Kalan Müzik, Doublemoon ve Ada Müzik gibi plak şirketlerinin temsilcileri de Türkiye'deki müzik endüstrisini EBU üyelerine anlatacak.

Kapsamlı tanıtım
Bunların yanı sıra 'komşu ülkelerde Türk müziği' konulu panellere konuşmacı olarak Türk, Romen, Yunan, Balkan ve İsrailli radyo programcıları katılacak ve Avrupalı radyocuların kendi ülkelerinde üretilen Türk müziğinden örnekleri sunacakları özel bir bölüm yapılacak.
Konferansın yanı sıra herkese açık üç önemli yan etkinlik de bulunuyor. Okay Temiz ve Magnetic Band ile Türk halk müziğinin önde gelen isimleri Erol Parlak Bağlama Beşlisi ve Sabahat Akkiraz 23 Nisan Çarşamba gecesi Babylon'da konser verecek. Okay Temiz ve Magnetic Band'e sahnede, Laço Tayfa'dan Hüsnü Şenlendirici ile Burhan Öçal eşlik edeceğini de hatırlatalım.
Farklı kültürlerin müziklerini birleştiren Köln'lü 'big band' Schal Sick Brass ile Buzuki Orhan Osman ve grubu Balkan Ekspres 'Global Müzik from Nippes and Beyoğlu' isimli özel bir projede 25 Nisan Cuma Shaman'da, 26 Nisan Cumartesi ise Babylon'da aynı sahneyi paylaşacak.
(Radikal)
442
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.