Magazin

Derdi olan başvuruyor

Derdi olan başvuruyor

Başbakanlık vatandaşın dert kapısı oldu. Af, iş, tayin, kadro, burs, köye dönüş ve vergi indiriminin yanı sıra elektrik trafosu, köprü, huzurevine yerleştirilme ve içme suyu da istekler arasında.

Vatandaşların, özellikle son dönemlerde eylem alanı yaptıkları Başbakanlık aynı zamanda dert kapısı olma özelliğini de taşıyor. Vatandaşlar, Başbakanlık'tan ilginç isteklerde bulunuyor.

Başbakanlık Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı'nın, vatandaşların Başbakanlık'tan isteklerini içeren raporuna göre, şubat ayı içinde Başbakanlık'a 2 bin 248 adet yazılı başvuru ulaştı.

Başvuruların 945'i, vatandaşlarla çeşitli kuruluşların Başbakanlık makamı ve Başbakan Bülent Ecevit'e bireysel olarak ilettikleri dilekçe ve mektuplardan oluşuyor.

1295'i ise vatandaşlarla bazı kuruluşların öneri ve şikayetlerini toplu halde ifade ettikleri başvuruları kapsıyor.
Şubat ayı içinde Başbakanlık'a Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği tarafından, vatandaşların çeşitli konulardaki başvurularının incelenerek sonuca bağlanması isteğiyle 7 adet, TBMM aracılığıyla da 1 adet dilekçe iletildi.

Şubat ayındaki başvurularla birlikte son 12 ayda Başbakanlık'a ulaşan başvuru sayısı 73 bin 768'e ulaştı.

Binbir çeşit başvuru

Vatandaşlar, Başbakanlık'tan yasal işlemler, kamulaştırma, tapu-kadastro, sosyal güvenlik, personel işlemleri, ticaret, vatandaşlık hizmetleri, kültür ve eğitim, altyapı, kredi, turizm ve çevre, konut istekleriyle sağlık ve spor işlemleri çerçevesinde değerlendirilebilecek isteklerde bulundular.

Rapora göre, vataaşların başvurularından çözülmesini istedikleri sorunlardan bazıları şöyle:

"İhbar ve şikayet, af, vergi, can ve mal güvenliği, köye dönüş, arazi, imar affı, tapu, iş talebi sosyal yardım, sakatlara iş imkanı, atama, kadro, nakil, tayin, pasaport, bedelli askerlik, burs, öğrenci affı, köy yolu, elektrik faturasına itiraz, elektrik trafosu, köprü, elektrik içme suyu, PTT hizmeti, kredi borcunun affı, huzurevine yerleştirilme, sosyal konutlardan yararlanma ve okullara yardım."
Yayın tarihi: 23.03.2002
429
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.