Magazin

Depresyona manyetik şok

Depresyona manyetik şok

Manyetik Uyarım Tedavisi ilaç tedavisi ve psikoterapiye dirençli vakalarda kullanılıyor. Beyne manyetik uyarı gönderilerek, beyindeki elektrik süreçler harekete geçiriliyor. Kişinin hissettiği tek şey, baş üzerindeki kasların kasılmasından kaynaklanan bir tür 'tıkırtı'. Manyetik Uyarım Tedavisi'nin bir kürü 10 seanstan oluşuyor.

Depresyon, hayatımızın o kadar içinde ki, artık 'depresyonun mu var, derdin var' diye kendimizle dalga geçiyoruz. Savaş, ekonomik kriz, işsizlik, ailevi sorunlar, okul, sınav stresi, aşk acısı derken, hemen her sorun depresyonu tetikliyor. Üzüntü, stres, sıkıntı, normal yaşamın bir parçası haline gelince, depresyonla mücadele kaçınılmaz oluyor. Ancak bazı depresyonlar var ki, aylar, yıllar hatta bazen bir ömür boyu sürebiliyor. Depresyon durumlarında ilaç ilk başvurulan tedavi yöntemi.

Depresyon derinleşip, uzun sürerse, bu kez elektroşok devreye giriyor. Şehir elektriğiyle yapılan elektroşokun yan etkilerinin fazlalığı bu yöntemi tercih edilmez kılıyor. Ancak son 15 yılda kaydedilen teknolojik gelişmeler, beyinde hücresel elektrik akımını ölçmek, değiştirmek konusunda bazı cihazların geliştirilmesini sağladı. Bu da direnç gösteren depresyon hastalarına umut oldu.

1985'ten beri incelenen, 1998 yılında güvenilirliği onaylanan Manyetik Uyarım Tedavisi (TMU) cihazı iki yıl önce üretildi. Avrupa ve Kanada'da onaylanan ve uygulanan Manyetik Uyarım Tedavisi, iki ay önce Memory Centers of Amerika Nöropsikiyatri Merkezi'nde uygulanmaya başlandı. Merkezin Türkiye Şubesi Yöneticisi, Psikiyatr Profesör Nevzat Tarhan, geçen yıl Çin'de yapılan Psikiyatri Kongresi'nde tanıştığı yöntemi, Türkiye'ye getirdiklerini söyledi.
Uygulama temel olarak, başa yakın tutulan bir bobine verilen elektrik akımı ve akımın oluşturduğu manyetik alandan yararlanıyor. Alanın beyin dokusuyla teması, sinir hücrelerinde etkinlik değişimlerine neden oluyor. Yaratılan akımın şiddet ve frekansına bağlı olarak uyarı, beyin etkinliğini artırıcı ya da azaltıcı etkisi bulunuyor. Kişinin hissettiği tek şey, baş üzerindeki kasların kasılmalarından kaynaklanan bir tür 'tıkırtı'. Seans sonrası ise kısa süreli bir baş ağrısı.

Hekim karar veriyor
Merkezlerinde günde ortalama 10 kişiye TMU tedavisi uyguladıklarını belirten Profesör Nevzat Tarhan, sistemi şöyle anlatıyor: "Ruhsal rahatsızlıklarda, özellikle dirençli depresyonlarda, beynin ön bölgesine manyetik uyarı veriyoruz. Bazı durumlarda kişiye yapılan uyarının alınıp alınmadığını anlamak için, kol ve bacağı yöneten beyin alanlarına uyarı gönderiyoruz. Kişinin kolu veya bacağı istem dışı oynuyor. Böylece gönderdiğimiz manyetik uyarının beyin kabuğuna, beynin derinliklerine etki ettiğini test ediyoruz. Bu, bir elektrik akımı değil.

Atmosferde olan manyetik alanın 40 bin mislini verip, beyinde yeni bir manyetik alan oluşturuyoruz. Beyne akım gitmiyor. Bobinlere ulaşan düz akım mantığını düşünün. Sistem temel olarak beyindeki doğal elektrik süreçlerini harekete geçiriyor." Profesör Nevzat Tarhan, kişinin TMU tedavisine ihtiyaç duyup duymadığını bir hekimin belirlemesi gerektiğini belirtiyor: "Bu yöntem özellikle ilaçla ve psikoterapi tedavisine dirençli vakalarda kullanılıyor. Elektroşok tedavisiyle ilgili alanlarla örtüştüğünü söyleyebiliriz. Bir anlamda elektroşok tedavisinin yan etkisiz şekli. Kişide depresyon altı aydan uzun sürüyorsa, tedaviye direnç olduğunu düşünüyoruz. Klinik iyileşme yeterli değilse, kişi günlük performansını altı ay içinde düzeltme noktasına gelmediyse, bu yöntemi tercih ediyoruz." TMU yönteminin en önemli özelliği herhangi bir yan etkisinin olmaması. Bu nedenle gebelerde rahatlıkla kullanılabiliyor.

Profesör Tarhan, doğum psikozuna giren gebelerde ve loğusalık dönemindeki depresyonlarda, depresyon ilaçlarının kullanılamadığına dikkat çekerek şunları söylüyor: "İşte bu noktada yan etkisiz bir tedaviye ihtiyaç duyuluyor. TMU çocuğa zararı olmadığı için uygulanabilir. Dikkat edilmesi gereken tek husus, aletin gebelerde bebeğe 60 santimden daha fazla yaklaştırılmaması. Bu önlem çocuğun kalp ritmi etkilenmesin diye alınıyor. Emziren annelere de rahatlıkla bu yöntem uygulanabilir. Çünkü vücuda kimyasal madde verilmiyor. Sadece beynin doğal süreçleri harekete geçiriliyor."

15 günlük kür
Memory Centers of Amerika Nöropsikiyatri Merkezleri Türkiye Şubesi'nde uygulanan Manyetik Uyarım Tedavisi'nin bir kürü 10 seanstan oluşuyor. Profesör Nevzat Tarhan, ideal olanın 10 seansın 15 günde bitirilmesi olduğunu vurgulayarak, "15 gün içerisinde Hamilton depresyon ölçeğini dikkate alıyoruz. Depresyonun derinliğine bakıyoruz. 15 günün sonunda yeniden depresyonu ölçtüğümüzde gelinen noktayı görüyoruz. TMU yöntemiyle 15 günlük süreçte yüzde 30-60 oranında düzelme sağlanıyor. Şu ana kadar uyguladığımız hastalarda tedaviye cevap vermeyen olmadı" diyor.

TMU yönteminde yaş sınırı yok. Hatta özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan bunamaya bağlı depresyonlarda, menopozla birlikte seyreden depresyonlarda iyi bir alternatif olarak görülüyor. Profesör Tarhan, ileri yaşlardaki kişilerde genellikle çok yüksek dozda ilaç kullanıldığını ancak karaciğerin bu ilaçları tolere edemediğini, yan etkinin yaşandığını söylüyor:"Beyinde ilaçların bağlandığı reseptörler var. O reseptörlere bazen ilaçlar bağlanamıyor. Çok yüksek doz ilaca rağmen kişi hiç ilaç almamış gibi tedaviye cevap vermiyor. Bizim uyguladığımız yöntem beyindeki hücre zarı geçirgenliğini artırıyor. Hücreler elektriksel ve kimyasal iletiyi hızlandırıyor. Az miktarda ilaç kişiye yetmeye başlıyor."

10 seanstan sonra tedaviye dirençli vakaları izlemeye aldıklarını anlatan Profesör Nevzat Tarhan, "Uluslararası kullanımda ideal olan fonksiyonel MR yöntemi var. MR altında beynin çalışması görülüyor. Manyetik uyarıyla beynin hedef alanında kan dolaşımını, oksijenlenmeyi artırıp arttırmadığına bakılıyor. Tabii bu, pratik değil. Kişiyi MR'a sokup bir saat bekletmek zor olduğu için burada CEEG (beyin haritalaması) yapıyoruz. Beyinde hangi alanın nasıl çalıştığına bakıyoruz. Hedef alanları belirliyoruz. Böylece uyarıyı hangi bölgelere vereceğimizi tespit etmiş oluyoruz" diyor.

İlaca alternatif değil
Profesör Tarhan, bu yöntemin depresyon ilaçlarına alternatif olmadığının altını çiziyor:
"Ama elektroşok tedavisine bir alternatiftir. Elektroşokta şehir elektriği beyne direkt veriliyor. Çok riskli, yan etkileri var. Anestezi altında, ameliyathane şartlarında yapılması gerekir. Uyguladığımız bu yönteminse yan etkisi yok. Elektroşok tedavisi 100 depresyonlu hastadan yalnızca ikisinde kullanılabiliyor. Biz depresyonu üçlü tedavi protokolü şeklinde tedavi etmeyi uygun buluyoruz. İlaç kullanımı, TMU, psikoterapi uygulanmasını tavsiye ediyoruz. Hastalığı tetikleyen kişilik boyutunu da ele alıyoruz. Altı aylık tedavi sonucunda, depresyonun derinliği 100 ise 30'a düşürmeyi hedefliyoruz."

Beyindeki kimyasal elektriği düzelterek kişinin psikolojisini düzeltmenin mümkün olduğunu vurgulayan Profesör Tarhan, "Bir hasta altı yıldır depresyondaydı. Depresyonun yoğun olduğunu düşünerek yüksek dozda manyetik uyarı verdik. Yedinci seansta hasta depresyondan çıkıp manik duruma geçti. Depresyonun tam tersi bir durumdu. İçe kapanık gitmiş, yerine kocasına bağıran, dünyayı düzeltebileceğini zanneden biri gelmişti. Beyindeki mutluluk hormonları bu sefer aşırı salgılanmaya başladı. Bu örnek bize bu yöntemin beyin kimyasında değişiklik yaptığının önemli bir göstergesi. Sonuçta uyarı dozunu azalttık. Depresyon ilaçlarına cevap vermesini sağladık" diyor.
(Tempo)
Yayın tarihi: 22.04.2003
449
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.