Magazin

Depresyona karşı kantaron otu

Depresyona karşı kantaron otu

Bazı batı ülkelerinde depresyon hastalarına ilaç olarak önerilen kantaron otu, eski çağlarda da gerginlik, korku ve uykusuzluk gibi durumlarda da kullanıldı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı`na bağlı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü`nün internetteki www.tigem.gov.tr adresinde yer alan bilgiye göre, Almanya`da satış hacminin 59 milyon mark olduğu belirtilen kantaron otu, bu ülkede tıp doktorları tarafından depresyon hastaları için önerilen en önemli bitkiler arasında yer alıyor.

Yöresel olarak mayasıl otu, kanotu, koyunkıran isimlerini alan sarı kantaron otu, Türkiye`nin hemen her bölgesinde yetişebiliyor. Antidepresif, yatıştırıcı ve ağrı kesici özellikleri olan sarı kantaron, sinirsel rahatsızlıklara karşı kullanabilecek en değerli bitkiler arasında gösterilirken, eski çağlardan bu yana uykusuzluk, gerginlik, korku ve depresyona karşı kullanılıyor.

Sitede, Avusturya`da yapılan bir denemede, hafif ve orta derecede depresyon hastalarının yüzde 67`sinin bu mucize bitki ile sağlığına kavuştuğu belirtilerek, bitkinin içerdiği hypericin adlı etken madde ile de antidepresif etkiye sahip olduğu anlatılıyor. Uykuda idrar kaçıranların sarı kantaron çayı ile tedavi edilebileceğinin ifade edildiği sitede, bu bitkiyle özellikle kadınların menopoz döneminde hormon düzeylerindeki değişmelerin etkisinin de azaltılabileceği kaydediliyor.

Karaciğer ve safra kesesini güçlendiren önemli bir tonik etkisine sahip olduğu belirtilen kantaron otu hakkında, sitede şu bilgilere yer veriliyor:

"Safra salgılarını artırmak, sinirsel kökenli mide rahatsızlıklarını gidermek ve mide ülserlerini tedavi etmek amacıyla günde 2 tatlı kaşığı kantaron yağı içmek gerekir. Çiçeklenme dönemindetoplanarak kurutulmuş ve kıyılmış bitki, bir tatlı kaşığı kadar 1 bardak suyla kaynatılır. Bir müddet demlenmeye bırakılan çay soğutulmadan aç karnına içilir."
Yayın tarihi: 19.01.2003
416
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.