Magazin

Depresyona karşı E vitamini

Depresyona karşı E vitamini

Depresyona giren kişinin kanındaki vitamin seviyesinin normalin altına indiğini hatırlatan uzmanlar bu kişilere bol bol E vitamini almalarını önerdi.

Konya Numune Hastanesi Endogrinoloji ve Metabolizma uzmanı Dr. Feridun Karakurt, deprasyon geçirenlerin antidepresan ilaçların yanı sıra vitamin takviyesi yapması gerektiğini belirtti.

Depresyonun yalnızca ruhsal sorun olmadığını kaydeden Dr. Karakurt, şunları söyledi: "Vitamin eksikliği metebolizmayı bir çok yönden etkileyip vücut direncini azaltıyor. Depresyonda olan kişilerin kanlarında E vitamini başta olmak üzere antioksidan maddelerin azaldığı ve bunun sonuncunda serbest radikallerin etkisine daha fazla maruz kaldığı görülür. Bu durum dolaşım rahatsızlıklarına, romatoid artride ve migrene neden olabilir. Koruyucu olarak omega 3 adlı E vitamini bol olan yağ kullanılabilir."

Deprasyonda olan kişilerin bol E vitamini alması gerektiğini vurgulayan Dr. Karakurt, "İlaç olarak değil doğal yollardan E vitamini alınması daha uygundur. Ayrıca deprasyondaki hasta ilaçlara yüklenerek bu durumdan kurtulmayıda denememeli. E vitamini en çok kabuklu kuruyemiş ve kuru baklagillerde bulunduğu gibi çeşitli meyvelerden de yararlanılabilir" dedi.
Yayın tarihi: 13.09.2002
385
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.