Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Depresyon menopozu tetikliyor

Depresyon menopozu tetikliyor

Uzun süreli depresyon geçiren kadınların, menopozun ilk evresine erken girme riskleri bulunduğu bildirildi.

Boston`daki Hastanesi`nde, 36-45 yaş arasında, 332`si depresyon geçirmiş, 644`ü geçirmemiş kadın üzerinde araştırma yapıldı. Araştırmayı kaleme alan Bernard Harlow, depresyonun hormonların üretimi üzerinde doğrudan etkisi olabileceğini belirterek, "Depresyon geçiren kadınlar arasında menopoza erken girme riskinin yüzde 20 arttığını gördük" dedi.

Archives of General Psychiatry dergisinde yayımlanan araştırmada Harlow, bu bulgunun önemli olduğunu, çünkü östrojenin uzun süre düşük kalmasının, kemik kaybı riskini artırmasının yanı sıra geç anne olmak isteyen kadınların çocuk yapma şanslarını azalttığını söyledi.

Harlow, önceki araştırmaların daha çok menopozdan sonra ruh halindeki değişmeler üzerinde durduğunu belirterek, depresyonun menopoza erken girme üzerindeki etkisi konusundaysa çok az araştırma yapıldığını söyledi. Araştırmayı yapan bilim adamları, 50 yaş civarında menopoza girmenin normal sayıldığını, ancak araştırmaya katılan kadınlardan bazılarının 30`larının sonlarında menopoz belirtileri gösterdiklerini belirttiler.
Yayın tarihi: 15.01.2003
353
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.