Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Depresyon intihara yol açıyor

Depresyon intihara yol açıyor

Muğla Valiliği'nin düzenlediği 'İntiharları Önleme ve Eğitim Programı', eğitim semineriyle başladı. Seminerde konuşan Prof.Dr. Işık Sayıl, intiharların yüzde 90'ının depresyondan kaynaklandığını ve çoğunun okul çağında yaşandığını açıkladı.

İl Özel İdare Kültür Merkezinde düzenlenen iki günlük seminere Ankara Üniversitesinden Prof.Dr. Işık Sayıl, Prof.Dr. Saynur Canat ve Uzman Psikiyatrist Seda Haran konuşmacı olarak katıldı. Muğla ve ilçelerindeki hastanelerle sağlık ocaklarında görevli hekimler, okulların rehber öğretmenleriyle psikiyatristlerin izlediği seminerde konuşan Prof.Dr. Işık Sayıl, intihar faktörleri, risk grupları, ilkyardım ve tedavi planı, depresyon ve tedavisi, önlem ve eylem planı, Prof.Dr. Saynur Canat ergenlik dönemi ve ergen intiharlar, Seda Haran da kriz odası uygulamaları ile intihar konusundaki mitler ve gerçekler konularında bilgiler verdi.

EĞİTİMLİLER BAŞI ÇEKİYOR
Prof.Dr. Işık Sayıl, Türkiye'deki intihar olaylarına bakıldığında dünya sıralamasında sayısal olarak çok yüksek rakamlar ortaya çıkmadığını, ancak son yıllarda önemli artış olduğunu söyledi. Prof.Dr. Sayıl, "Türkiye'de intihara teşebbüs ve intihar 15 ile 34 yaş arasında yoğunlaşıyor. Eğitimli ve üretken kesimin intihara daha dönük olmasını üzülerek görüyoruz. Ama fazla umutsuz olmamak lazım. İntiharlar önlenebilir bir halk sağlığı sorunu. 2000 yılında dünyada 815 bin, Türkiyede bin 802 kişi intihar etti. İntihar eden, ancak başarılı olamayan kişiler bir ay süreyle takip edilmeli. İntihar girişimleri en çok okul çağındaki gençlerde görülüyor. Bu nedenle öğretmenlerin eğitimi çok önemli. İntiharların yüzde 90ı depresyondan kaynaklanıyor" dedi.

Muğla'da intiharları araştıran komisyonun başkanlığını yapan Muğla Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Nurgün Oktik, ilde 6 yıl içinde bin 331 intihar ve intihar girişimi olduğunu, 265 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Doç.Dr. Oktik, "Muğla Türkiye sıralamasında nüfusa göre ikinci sırada. 1985 yılından bu yana intiharların sürekli artış göstermesi kaygı verici. İntiharların en yoğun olduğu yer Milas ve Fethiye. Buralarda eğitim çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Muğla ve ilçelerindeki intihar vakalarında köyden kente göç, köydeki izole yaşam biçimi, gözlemlediğimiz en belirgin nedenler. Ayrıca 80li yıllardan itibaren turizmin hızla gelişmesiyle yaşamın hızlı değişmesi de intihar olaylarında etkili oluyor" dedi.

Vali Hüseyin Aksoy da Muğla'da göreve başladıktan sonra valilikteki asayiş toplantılarında intihar vakalarındaki çokluğun dikkatini çektiğini belirterek, "Bunun üzerine Muğla Üniversitesi ile birlikte araştırma yaptık. Hedefimiz, olayları en aza indirmek" dedi.
356
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.