Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Depresyon grip kadar yaygın!

Depresyon grip kadar yaygın!

Ankara Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Işık Sayıl, depresyon ve intiharın çağın hastalığı olduğunu belirterek, ''Depresyon ve intihar davranışı nezle ve grip gibi yaygın'' dedi.

Prof. Dr. Sayıl, Çankırı'da düzenlenen ''Depresyon ve İntihar Davranışı'' konulu konferansta, depresyonun kadınlarda görülme oranının yüzde 20, erkeklerde ise yüzde 15 civarında olduğunu söyledi. Depresyonun yüksek baş ağrıları ile başladığını ifade eden Sayıl, özellikle ergenlik dönemini yaşayanlarda bunun üzüntü ve kendini çok kötü hissetme, başarısız olduğunu düşünme, yaşı ile bağdaşmayan yorgunluk ve bitkinlik hissi uyandığını dile getirdi.

İntiharlar artıyor!
Sayıl, kişinin kendini çok çaresiz ve beceriksiz hissetmesi, suça eğilimin fazla olması, aile ve arkadaşlarla sürekli anlaşamama ve kaza yapmaya meyilli araç kullanma gibi durumların depresyon belirtileri olduğunu anlattı. İntihar olaylarının dünyada ölüm nedenleri arasında 13. sırada yeraldığına dikkati çeken Sayıl, son 50 yılda intiharların yüzde 60 civarında artış gösterdiğini kaydetti.
364
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.