Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Denizli horozuna "patent"

Denizli horozuna "patent"

Denizli'nin simgesi, sesi ve uzun ötüşüyle ünlü Denizli Horozu'nun geninin korunması ve geliştirilmesi için hazırlanan proje çerçevesinde gen patenti alınması konusunda son aşamaya gelindiği bildirildi.

Denizli Tarım İl Müdürlüğü, asırlar boyu her türlü çevre koşuluna ayak uyduran, çeşitli salgın tavuk hastalıklarına direnerek bugüne kadar ırkını korumayı başaran Denizli Horozu ve tavuğunun genetik özelliklerinin belirlenmesi için çalışma başlattı. İşadamı Orhan Abalıoğlu'nun iki yıl önce 250 milyar lira harcayarak kurduğu, araştırma yapılabilecek kapasitedeki modern bir Denizli Horozu Üretim Tesisi'ni, Tarım İl Müdürlüğü'ne teslim ettiğini kaydeden yetkililer, şu bilgileri verdi:

"Denizli horozu ırkının saf gen kaynağı olarak korunması, üretilmesi, yaygınlaştırılması ve genetik özelliklerinin araştırılması için İl Müdürlüğümüz, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ile ortak bir proje hazırlayıp Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na sunmuştur. Onay alınmasından sonra uygulamalara başlanacak, yeni sürüler oluşturularak, genetik araştırma ve ıslah projeleri yürütülecektir."

Denizli Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, Denizli Horozu'na patent alınması için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na başvuru yapıldığını, bu konudaki işlemlerin son aşamaya geldiğini belirttiler. Bu işlemin tamamlanmasıyla, Denizli Horozu'nun Türkiye'de, "kanatlı türde, gen patenti alınan ilk hayvan" olacağı bildirildi.

Gün doğumunun sesi ve sazı
"Saf gen kaynağı olması" nedeniyle yurt dışına çıkarılmasına izin verilmeyen Denizli Horozu'na son dönemde yoğun bir talep var. Yetişkin horozlar 30 milyon lira, tavuklar da 15 milyon liradan alıcı buluyor. Günlük civciv satışlarının ise 10 Nisan'dan itibaren başlayacağı, talepler doğrultusunda Eylül ayına kadar sürdürülebileceği belirtiliyor. Civciv isteyenlerin önceden başvuruda bulunup, sıra almaları gerekiyor. Türkülere konu olan, "gün doğumunun sesi ve sazı" diye adlandırılan Denizli Horozu, ilk yıl 20 saniye süreyle ötebiliyor. Daha sonraki yıllarda bu süre uzuyor. Denizli Horozu, "Görünüşü canlı, bacakları yüksek, boynu uzun ince ve kuvvetli, göğsü geniş, kuyruğu dik ve başa doğru meyilli olur" diye tarif ediliyor.
419
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.