Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Denizi pişirdiler Berlin'e taşıdılar

Denizi pişirdiler Berlin'e taşıdılar

Deniz tutkunu Bodrumlu seramikçilerin dört yıldır sualtında düzenlediği 'Denizi Pişirdik' sergisi üç haftalığına Almanya'ya taşınıyor.

Fikir, Bodrumlu deniz tutkunu dört seramikçiden çıktı. Ali Çağpar, İnci İyibaş, Sibel Düzer, Tekin Özkurt sualtındaki doğaya verilen zarara dikkat çekmek amacıyla deniz canlılarını konu alan bir dizi seramik hazırladı. Rengarenk balıklar, deniz yıldızları, ahtapotlar yaptılar. 2001'in yaz başında Bodrum Marina Sanat Galerisi'nde 'Denizi Pişirdik' adıyla sergilediler.

Ağustosta serginin suyla buluşma zamanı gelmişti. Kaş'ta dünyanın ilk sualtı seramik sergisini gerçekleştirdiler. Dört seramikçinin eserleri 5 ila 10 metre derinlikte, sualtı doğasıyla uyum içinde yerleştirilmişti. Bir ay boyunca dalmayı sevenler yakından baktı, dalamayanlar palet ve şnorkelle su yüzeyinden gezdi.

18 BİN KİŞİ GEZDİ
İkinci yıl ağustos yaklaştığında dört sanatçının deniz konulu yeni seramikleri hazırdı. 'Denizi Pişirdik' sergisini Bodrum'un Kaçakçı Koyu'nda açtılar. Bir ay boyunca dalış alanında sergilendi. 2003'te sponsorlar gelmiş, proje büyümüştü. Sergi önce iki günlüğüne Çanakkale'deki Saros Körfezi'nin Bebek Kayalıkları'nda açıldı. İki hafta Bodrum'un Kaçakçı Koyu'ndaki sularla buluştuktan sonra iki günlüğüne Ayvalık Büyük İlyos dalış noktasına taşındı.

Dünyanın ilk su altı seramik sergisi geçen yıl kapsamlı bir etkinliğe dönüştü. Yurtiçinden ve yurtdışından 44 sanatçı, seramik, tahta, cam, tel kullanarak yaptığı 148 eserle katıldı sergiye. Eserler, Kaçakçı Koyu'nun yanı sıra Sualtı Arkeoloji Müzesi ve Elbe Sanat Galerisi'nde sergilendi. 12 sanatçının katıldığı atölye çalışmaları düzenlendi. Üç hafta boyunca denizdeki sergiyi 2 bin, karadaki sergileri tam 16 bin kişi gezdi.

TEMA, BALIKÇININ FELSEFESİ
'Denizi Pişirdik' koleksiyonu önümüzdeki günlerde, 30 sanatçının 80 eseriyle üç haftalığına Berlin'e taşınıyor. Turkisches Haus'ta 15 Nisan-4 Mayıs arasında özel bir sergi açılacak. Kısıtlı bütçeyle düzenlendiği için ne Bodrum'un mavisi ne de kumu olacak sergi salonunda. Ama izleyiciler daha önceki sergileri, Bengüç Özerdi'nin belgeselinden ve Alptekin Baloğlu'nun fotoğraflarından izleyebilecek. Türk seramikçiler etkinlik süresince Almanya'daki akademilerle, plastik sanatlara yönelik kuruluşlarla bağlantı kuracak, Alman seramikçileri 2005'teki etkinliğe katılmaya çağıracak.

Denizi Pişirdik ekibinden Alp Çapar, bu yıldan itibaren etkinliğin Serakarnasos adını alacağını söylüyor. 'İlk dört yıl sadece deniz temalı eserler sergilenmişti. Artık her yıl bir temamız olacak. Bu yıl Aganta Burina Burinata (Demir al, gidelim) teması üzerine eserler sergilenecek. Sanatçıların bu temayı felsefi olarak açıklayan metinleri de kataloğumuzda yer alacak.' 1-31 Ağustos arasında düzenlenecek etkinliğe yurtiçi ve yurtdışından 150 sanatçı katılacak. Turgutreis'teki sualtı sergisinin yanı sıra Bodrum'un üç marinası, tarihi değirmen ve şapelleri de etkinlik mekanı olarak değerlendirilecek.
(Hürriyet Pazar)
Yayın tarihi: 05.04.2005
414
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.