Magazin

Denizde sessiz çığlık

Denizde sessiz çığlık

Her gün yaklaşık 1000 balina, yunus balığı ve domuzbalığı, balık ağı ve oltalar nedeniyle ölüyor. Birçok tür, 'tek tip olta'nın tehdidi altında.

Balık ağları, her gün yaklaşık 1000 balina, yunus balığı ve domuzbalığının ölümüne yol açıyor. Dünya Yaban Hayatını Koruma Vakfı (WWF) raporuna göre balık ağları ve oltalar yüzünden iki dakikada bir, bir deniz memelisi ölüyor. Bazı türler ise yok olmanın eşiğine gelmiş durumda. WWF'nin raporunda, deniz memelilerinin olta takımına takılmasının ölümlere yol açtığı, bunun da onlar için en büyük küresel tehditlerden olduğu belirtildi.

Türler tehlikede
Yunus balığı ve domuzbalığı nüfusunun ticari balık ağı tehdidinden kurtulması için acilen harekete geçilmesi gerektiği kaydedilen raporda, Karadeniz'deki domuzbalığı, Batı Afrika kıyılarındaki kambur yunus balığı, Güney Amerika sularındaki Franciscana yunus balığı ile dünyadaki en nadir deniz memelilerinden biri olan Irrawaddy yunus balığı türünün tehdit altında olduğu vurgulandı.

Çevreciler, "Listedeki türlerin çoğu, tek tip olta takımının yaygın kullanımının tehdidi altında bulunuyor. Yunus balığı ve domuzbalıklarının bu balık ağlarını fark etmesi zor olduğu için, balık ağlarına ya da ağlara bağlı iplere dolanıyorlar" diye uyardı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 11.06.2005
446
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.