Magazin

Deniz suyu içilebilecek

Deniz suyu içilebilecek

Amerikan bilim adamları, deniz suyunu içme suyuna dönüştüren ve mevcut tekniklerden daha ucuza mal olan yeni bir yöntem geliştirdiler.

İngiliz New Scientist dergisinde yayımlanan habere göre, Atlanta'daki AquaSonics şirketinde görevli bilimadamları, diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında, yeni geliştirilen yöntemle, deniz suyunu içme suyuna dönüştürme maliyetinin 3'te 1 oranında düştüğünü kaydettiler.

Rapid Spray Evaporation (RSE) ismi verilen yeni yöntemde, tuzlu su sıcak havanın içine püskürtülüyor. Bu işlem sırasında su damlaları anında buharlaşırken, tuz topaklanarak düşüyor. Deniz suyunun içindeki tuzun arıtılmasında yaygın olarak ters ozmoz yöntemi kullanılıyor. Bu yöntemde tuzlu su, filtreler sayesinde arıtılıyor, fakat kullanılan suyun yüzde 40'ı tuz oranı artmış olarak kalıyor.

Bilimadamları, ters ozmoz yönteminin RSE yöntemiyle birleştirildiği zaman, deniz suyunun hemen hemen tamamının içme suyu haline getirilebileceğini söylediler. RSE yöntemi sayesinde, yüzde 16'sı tuzdan oluşan su arıtılabiliyor. Bu miktar, deniz suyunda bulunan tuzdan 5 kat, ters ozmoz yönteminden kalan tuzlu sudan 3 kat daha fazla. RSE yöntemiyle elde edilen 1000 litre içme suyunun, 16 ila 27 cent'e mal olacağı hesaplandı.
Yayın tarihi: 10.07.2003
418
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.