Magazin

Deniz Gezmiş belgeseli hazır

Deniz Gezmiş belgeseli hazır

1968'de yaşananlara ışık tutan Deniz Gezmiş belgeselini 4 ayda çeken Fuat Doğansoy, Cannes Film Festivali'ne katılmayı düşünüyor.

Fuat Doğansoy, 68 kuşağının ve dönemin simgesi haline gelen Deniz Gezmiş'e ait bir belgesel çekti. Çekimleri 4 ayda tamamlanan belgeselde, 1968'de ABD'nin dünya konjonktüründeki yeri, Türkiye'deki öğrenci olayları, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi işgali, Gezmiş'in idamı gibi bölümler yer aldı.

1968 yılının Türkiye'deki sosyoekonomik yönleri ve anti emperyalizmin kitlesel hareketlerini mercek altına yatıran belgesele Halil Ergün, Celal Doğan, Mustafa Alabora, Mustafa Yalçıner, Oral Çalışlar, Aydın Çubukçu ve Bedri Baykam da destek verdi.

Ara yol arıyor
Daha önce ölüm oruçları belgeselini çeken Doğansoy, Cannes Film Festivali'ne katılmayı düşündüğünü, ancak festivale katılmak için belgeselin hiçbir yerde gösterilmemiş olması gerektiğini söyledi.

Belgeselin montajını henüz tamamlamadığını dile getiren Doğansoy, bu yüzden televizyonlardan gelen tekliflere de net cevap veremediğini ve ara yol bulmaya çalıştığını ifade etti.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 22.12.2004
434
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.