Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Denetimsiz asansörler tehlike saçıyor

Denetimsiz asansörler tehlike saçıyor

Yapım ve kullanım aşamasından yeterli denetimi yapılmayan asansörlerin önemli bir güvenlik sorunu oluşturduğu bildirildi.

Makine Mühendisleri Odası Konya ube Başkanı Musa Pampu, ülke genelinde kullanılan asansörlerin güvenli ve çalışır durumda olmadığı yolunda öteden beri şikayetler geldiğini söyledi.

Pampu, asansörlerin dinamik bir işleyişe sahip olmamasının, yapım sırasındaki yanlışların katlanarak büyümesine, yanlış ve amaç dışı kullanımların da çok sık arızalara yol açtığına işaret etti.

Asansör ruhsatlarının özel konut ve işyerlerinde belediyeler, kamukurum ve kurumlarına ait binalarda ise genellikle Bayındırlık ve İskanBakanlığı elamanlarınca verildiğini anlatan Pampu, şöyle konuştu.

"Bu kuruluşlarda görev yapan çok az sayıdaki yetkili teknik elemanın çok iyi niyetli de olsa, sayıları çok büyük rakamlara ulaşan asansörleri yapım sırasında denetleyebilmeleri mümkün değildir. Bu bakımdan, iş olup bittikten sonra verilen ruhsat ve kabul işlemleriyle yetinilmektedir. Kaldı ki kurulduktan sonra asansörlerle ilgili hiç bir resmi kontrol işlemi uygulanmamaktadır. Yapım ve kullanım aşamasında denetimi yapılmayan bu asansörler büyük risk taşıyor."

Pampu, üretim aşamasında asansörlerin kontrollerinin elektrik- elektronik ve makine mühendislerince standartlara uygun bir şekilde yapılması ve uygunluk raporlarının yine mühendisler tarafından onaylandıktan sonra binalarda faaliyete geçirilmesi gerektiğini bildirdi.

Bu konudaki eksikliklerin giderilmesi için yeterli teknik elemana sahip olmayan belediyeler ve valiliklerin mühendis odaları ileişbirliğine gitmesini de öneren Pampu, asansörlerin güvenliği için yılda en az bir defa kontrol yapılmasının zorunlu olduğunu sözlerine ekledi.
(aa)
Yayın tarihi: 19.10.2002
338
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.