Magazin

Değişim ustası bir serseri: Johnny Depp

Değişim ustası bir serseri: Johnny Depp

Usta oyuncu Johnny Depp'le yönetmen Tim Burton'ın dördüncü ortaklığı 'Charlie ve Çikolata Fabrikası' dün gösterime girdi. Her filminde şekilden şekile giren Johnny Depp, bu filmde de kendini yine neredeyse tanınmayacak hale getirdi.

Sinema dünyasının en popüler aktörlerinden biri olan Johnny Depp, hayran sayısının kabarıklığına rağmen her zaman kendi hayatını yaşamayı tercih etmesiyle tanınıyor. Hatta birçokları için bir 'serseri' tanımını uygun görüyor! 1963 Kentucky doğumlu John Christopher Depp'in kariyerinde, başkalaşım düşüncesi önemli bir yer tutuyor. 21 yaşındayken, 'Elm Sokağı Kabusu'ndaki (A Nightmare On Elm Street) küçük bir rolle başlayan, daha sonra, 80'lerin klasikleşmiş televizyon dizisi '21 Jump Street'teki rolüyle gündeme oturan sinema kariyeri; 1990 tarihli 'Edward Scissorhands' ile apayrı bir yön kazandı.

Bukalemun misali
Oyuncunun, ünlü yönetmen Tim Burton'la ilk ortak çalışması olan filmde canlandırdığı laboratuvarda üretilmiş, makas elli Edward karakteri; Depp'in sonraki yıllarda kusursuzlaştıracağı 'kendi kimliğinin dışına çıkma' anlayışının da temelini oluşturdu. Daha sonra, arka arkaya rol aldığı 'Arizona Dream', 'Ed Wood' ve 'Don Juan DeMarco' adlı filmlerle oyunculuğunu kendi dünya görüşü olan aykırı bir genç, travesti bir film yönetmeni ve kendisini Don Juan sanan genç gibi karakterleri canlandırarak, benzer bir anlayışı sürdürdü.

Kaliteli filmlerin starı
Hatta Depp'in bu tür rollere takıntısı, belki de rol aldığı en 'Hollywoodvari' film olan 'Nick of Time'da da kendisini çarpıcı bir biçimde ortaya koyuyor: Bu filmde, kızıyla eve dönen sıradan bir babanın, zorunlu olarak da olsa bir katile dönüşümünü izleriz. 1998 tarihli Terry Gilliam filmi 'Fear and Loathing in Las Vegas'taki unutulmaz oyunculuğuyla kalitesini perçinleyen Depp; daha sonra 'The Ninth Gate', 'Astronaut's Wife' ve 'Pirates of the Caribbean' gibi kaliteli filmlerde rol aldı.

Kadınsı bir havada
Johnny Depp'in Willie Wonka yorumu, Gene Wilder'ınkinden bir hayli farklı. Yönetmen Tim Burton'ın hayal gücü sayesinde neredeyse kadınsı, hatta cinsiyetsiz bir hale bürünen Johnny Depp, çocuklarının bu filmi nasıl bulacağını merak ediyordu. Sonuç belli ki kimseyi hayal kırıklığına uğratmadı.

Sık sık sarhoş oluyor
Zaman zaman başı uyuşturucu nedeniyle derde giren, sık sık sarhoş olan ve Los Angeles'ta bir barın sahibi olan bu sıra dışı oyuncu; kişiliğinin oluşmasına katkıda bulunan idollerine belki de en büyük saygı duruşunu 'Pirates of the Caribbean'daki Jack Sparrow yorumuyla yapmıştı. Jack Sparrow karakteri için, The Rolling Stones'un efsane gitaristi Keith Richards'ı model olarak kullandığını açıkça söyleyen Depp, göz makyajı için de bu 'serseri' gitaristi örnek almıştı.
Yayın tarihi: 13.08.2005
654
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.