Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Dayak yiyen kadın sessiz kalıyor

Dayak yiyen kadın sessiz kalıyor

İzmir Yerel Gündem 21 Aile İçi iddet Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Nurselen Toygar, dayak yiyen kadının, toplum baskısından kaynaklanan korku ve nereye başvurulacağını bilmediği için resmi makamlara gitmediğini söyledi.

Prof. Dr. Toygar yaptığı açıklamada, şiddete maruzkalan kadının bu endişeleri nedeniyle tam bir istatistiki veri oluşturamadıklarını kaydederek, "Genelde kadınlarımız veya aile içinde şiddet uygulanan kişinin, olayı resmi yetkililere yansıtmadan geçiştirme yolunu tercih etmesi nedeniyle Türkiye`deki gerçek şiddetinboyutunu ve fotoğrafını çekemiyoruz" dedi. 25 Kasım "Şiddete Hayır Günü" çerçevesinde bazı etkinlikler düzenleyeceklerini ve halkı bilinçlendirmek için hazırladıkları el broşürlerini dağıtacaklarını bildiren Prof. Dr. Toygar, şunları söyledi:

"Bire bir konuştuğumuz her 10 kadından biri şikayetini söylüyor. Bu nedenle, iddete Hayır Günü`nde vatandaşa dağıtacağımız broşürde, (şiddet nedir, kimlere uygulanır, şiddet uygulanan kişinin izleyeceği yol, başvuracağı merciler neresidir?) gibi soruları cevaplandırma yoluna gideceğiz. Sivil toplum örgütleri olarak şiddet uygulan kişininher türlü hukuki ve sağlık sorunlarında yanında yer alacağız. şiddet uygulayanın da cezalandırılması yönünde çalışma yürüteceğiz."

Toygar, aile içi şiddete uğrayan kadınların üç ay süre ile sığınma evlerinde barındığını, bu süre içinde kadınların sadece temel ihtiyaçlarının karşılandığını belirtti. Sığınma evinden çıktıktan sonra kendi ayakları üzerinde duramayan kadının, "yeniden eve, dayak atılan ortama döndüğünü" iddia eden Toygar, "Bu kısır döngü ancak, kişinin bilinçlendirilmesi ve ekonomik özgürlüğünün sağlanmasının öğretilmesiyle kırılır" dedi.

HER SEMTTE BİR SIĞINMA EVİ
Türk Kadınlar Birliği İzmir ube Başkanı Şermin Akman da, Türkiye`de dayak yiyen kadının barınacağı sığınma evlerinin sayısının çok yetersiz olduğunu belirterek, "Her semte bir sığınma evi kurulmalıdır" dedi. Akman, dayak olayının tüm dünyada uygulandığını ancak, şiddete maruz kalan kadınlara yönelik çeşitli önlemler alındığını bildirdi. ABD`de hemen hemen her mahallede bir sığınma evi bulunduğunu, dayak yiyen kadının eşinden boşanması durumunda büyük tazminat aldığını belirten Akman, Türkiye`de bu konuda alınan önlemlerin yetersiz kaldığını söyledi.

Akman, hizmet veren sığınma evlerinin de Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü`ne bağlı çalıştığı için hafta sonu kapalı olduğunu, dayak yiyen kadınların bugünlerde bu evlerden yararlanamadıklarını, yer bulma sıkıntısı yaşadıklarını söyledi. Karakoldaki memurların, dayak yiyen kadına, ``Kocandır senin. Döver de sever de`` şeklinde yaklaşımda bulunarak yanlış bir yöntem uyguladığını da savunan Akman, karakollarda mutlaka bu konuda eğitimlikadın memur görevlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Eşinden ilk tokadı yiyen kadının tepkisini yüksek sesle dile getirmesini ve çevresinden yardım almasını da öneren ermin Akman, "Aksi takdirde ilk tokattan sonra dayak sıklaşır" dedi.
381
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.