Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Dayağı reva gören kadınlar

Dayağı reva gören kadınlar

Kadınlar; yemeği yakma, kocasına karşılık verme, kocanın cinsel ilişki teklifini reddetme ve çocuklarının bakımını ihmal etme gibi durumları, koca dayağı için haklı neden olarak kabul ediyor.

Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etüdleri Enstitüsü'nün gerçekleştirdiği "Nüfus ve Sağlık Araştırması", kadının kendi haklarına, aile ve toplum içindeki konumuna bakışını ortaya koydu.

Yüzde 39'u
Kadınların yüzde 39'u söz konusu durumlardan en az birini, kocanın karısını dövmesi için haklı bir neden olarak görürken, yüzde 29'u kocaya karşılık verilmesi, yüzde 27'si gereksiz yere para harcanması, yüzde 23'ü ise çocukların bakımının ihmal edilmesi durumunda kocanın karısını dövme hakkı olduğunu düşünüyor. Kadınların yüzde 6'lık bir bölümü de yemeği yakan karısını döven kocayı haklı buldu.

Kent ve kırsal ayrımı
Koca dayağını haklı bulma oranı, kent ve kırsal kesime göre farklılık gösteriyor. Kırsal kesimde yaşayanların yüzde 57'si söz konusu durumların en az biri için kadının kocası tarafından dövülmesini haklı bulurken, bu oran kentte yaşayan kadınlarda yüzde 32'ye düşüyor. Her iki kesimde de, kadının kocasına karşılık vermesini koca dayağı için haklı sebep olarak görenlerin oranı yüksek çıktı.

Eğitim de etkili
Bu tür durumlarda koca dayağını haklı gören kadınların oranı eğitim düzeyi yükseldikçe düşüş gösteriyor. Ancak, eğitimli kadınlarda da belli durumlarda koca dayağını haklı görenler olduğu dikkati çekiyor. Eğitimsiz kadınlar söz konusu durumların hepsini dövülme nedeni olarak görürken, eğitimli kadınların da bazı durumlarda kocanın karısını dövebileceğini görüşünü taşıdığı belirtiliyor.
317
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.