Magazin

Davulcular da sertifikalı oldu

Davulcular da sertifikalı oldu

Sakarya'nın Karasu İlçesi'nde Ramazan ayı boyunca davul çalacak 18 davulcuya bir hafta boyunca ritimli davul çalma, mani söyleyip bahşiş alma ve kapıların nasıl çalınacağına ilişkin hem teorik hem de uygulamalı kurs verildi.

Ramazan ayı boyunca mahallelerde davul çalacak olan gençlere, Karasu'da bulunan Sanatçıları Yaşatma ve Koruma Derneği üyeleri tarafından ritmik davul çalma ve güzel mani okuma kursa verildi. Eğitim ilk aşaması Karasu Belediyesi Düğün Salonu'nda başlarken, dernek üyeleri burada davulculara teorik ve uygulamalı ders verdi. Eğitmen Yüksel Şentürk'ü dikkatle dinleyerek davul çalma hakkında bilgiler alan öğrenciler geçen ay ölen Karasu'lu sanatçı Hilmi Topaloğlu içinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Sanatçıları Yaşatma ve Koruma Derneği üyeleri tarafından ritmik davul çalma ve güzel mani okuma kursları verildi. Sanatçıları Yaşatma ve Koruma Derneği üyesi eğitmen Yüksel entürk davul çalacaklara seslenirken, "AB'le girmeye çalıştığımız bu günlerde, biz de davul çalma konusunda standartları yakalayabilmek için böyle bir kurs başlattık. Burada hem davul çalmanın incelikleri, hem de vatandaşlarla ikili ilişkiler nasıl davranılması gerektiğini anlatıyoruz" dedi.
Eğitimin ikinci aşamasında 18 kurs üyesi ile birlikte Karasu İlçesi'nde bulunan Aziziye Mahallesi'ne giden Şentürk, öğrencilere uygulamalı olarak ders anlattı.

Kursa katılan öğrencileri bölümlere ayıran entürk, bir davulcu, bir manici olmak üzere sokak ortasında kurs üyelerini yürüterek davul çalıp mani söylettirdi. Daha sonra da toplu olarak sokakta yürüyüp davul çalan üyeler, dersin 3'üncü bölümünde evlerin kapılarını çalıp nasıl bahşiş isteneceğini öğrendiler.

Şentürk, burada öğrencilerine vatandaşların kapılarına gelindiğinde dikkat edilecek ince noktaları göstererek, neler yapmaları gerektiğini birbir anlatarak uygulamalı olarak gösterdi. Kurs öğrencileri arasında bulunan ve geçen yılın Ramazan ayında gece saat 03.00'te bahşiş almak üzere bir savcının kapısını çaldığı için 54 milyon para cezasına çarptırılan 34 yaşındaki davulcu Kubilay Çakmak, "Geçen sene başıma gelen olaydan dolayı görülen davadan beraat ettim. Ancak yine de tedbiri elden bırakmamak için bu kurslara katılıyorum. Verilen eğitimden çok memnunum. Hem davul çalmayı hemde bahşiş toplamanın inceliklerini öğreniyorum" dedi.
Uygulama sırasında kapıları çalınıp göstermelik olarak bahşiş alınan ev sahipleri de verilen eğitimin çok iyi olduğunu, önceki yıllarda bazı davulcuların kapılarının önlerinde uzun uzun çaldıkları davuldan rahatsız olduklarını söyledi.
Yayın tarihi: 23.10.2003
731
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.