Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Davud'un temizliği tamamlandı

'Davud'un temizliği tamamlandı

İtalyan Rönesansı heykeltıraşı, ressamı, mimarı ve şairi Michelangelo'nun şaheserlerinden 'Davud' heykelinin temizlenmesi, uluslararası düzeyde uzman tartışmalarından sonra tamamlandı.

Floransa'da Galleria dell'Accademia'da korunan ve eylül 2004'te 500. yaş günü kutlanacak çıplak Davud Peygamber heykelinin 'ciddi bir banyoya ihtiyacı bulunduğu' uzun zamandır belirtiliyordu. Temizlik işlemi, eylül 2003'te başladı ve 'susuz kuru' yöntem yerine saf sulu ve killi selülozlu yöntem seçildi.

5 ton 572 kg ağırlığında, 5,17 metre yüksekliğindeki dev mermer heykelin, Floransa Akademisi Galerisi'nin cam kubbesi altında pırıl pırıl parlar duruma getirilmesinde emeği geçen restorasyon uzmanlarından Cinzia Parnigoni, selüloz hamuru ve kil kullanarak heykel iskelesinin tepesinde aylarca turistlerin şaşkın bakışları altında çalıştı.

'Meczup' ressam ayak parmağını kırdı
Michelangelo'nun 'Esirler' gibi bitmemiş eserleri dahil birçok yapıtını saf suyla temizlemiş olan Parnigoni, Davud üzerinde çalışmış restorasyon uzmanlarından Agnese Parronchi'nin 'kuru temizleme' fikrine karşı çıkmıştı.

Şaheser, Floransa Akademisi Galerisi'ne 1873'te yerleştirildi. On üç yıl önce 'meczup' bir ressam, heykelin ayak başparmağını kırdı. Başyapıtın ayak bilekleri heykelin 500 yıldır taşınmasında 'nazik' konumda bulunduğu için, temizlik çalışmaları ayrı bir özenle sürdürüldü.

Bütünlük tamamen korundu
ABD Columbia Üniversitesi sanat uzmanlarından Prof.Dr. James Beck, Vatikan Sistina Şapeli'ndeki Michelangelo fresklerinin temizlenme yöntemine kesinlikle karşı çıkmış kişi olarak, Davud'un da temizleniş yöntemine karşı çıkıyordu. 500 yılın esas temizliğini üstlenen restorasyon uzmanı Parnigoni, "Temizlik, şaheserin bütünlüğünü tamamen korumuştur" dedi.

Hidrolik asit banyosu yapıldı
İngiliz The Guardian gazetesi, Temmuz 2003'te şunu hatırlatıyordu: "1504 yılında dört yıllık çalışmayla Floransa Akademisi'nde tamamlanan 'Davud', 160 yıl önce bir restorasyon uzmanının yaptığı, bugün için akıl almaz hasar verici yöntem olan hidroklorik asit banyosundan bu yana temizlik görmüş değil."

'Kuru yöntem' savunucusu istifa etti
Sanat eserlerinin temizlenmesi yöntemlerinin ilerlediğini hatırlatan Floransa Galerisi Müdürü Franca Faletti, heykelin gözeneklerindeki birikintinin emilebilmesi için iyi bir ıslak temizliğe ihtiyacı bulunduğunu belirtirken, restorasyon uzmanı Agnese Parronchi, bunun sadece kuru olarak bir saç fırçasıyla çıkartılabileceğini söyledi.

Faletti-Parronchi gerginliği, işlemi bugün sona erdirmeyi başaran restorasyon uzmanı Parnigoni'nin devreye girmesiyle nisan 2003'te 'kuru yöntemi' savunan Parronchi'nin istifasıyla sona erdi.

39 uzman fikir verdi
Geçen tartışmalara 39 sanat uzmanı çeşitli fikirler öne sürerek katıldı. Sonuçta bu 39 uzman, ortak bir noktada buluşup ortak uluslararası komisyonun Davud'un temizlenmesinde hangi yöntemin en iyisi olduğunu karar vermesine dek heykelin 'kirli' kalması yolunda ortak belgeye imza atmıştı.

Çoğu ABD'lilerden oluşan 39 uzmanın verdiği kararsa İtalyanları kızdırdı. Floransa Akademisi Sanat Müdürü Antonio Paolucci, İtalyanların sanatta en iyi olduklarını ve kimseden akıl almaya ihtiyaçları bulunmadığını söylemişti.

Başına gelmeyen kalmadı
Michelangelo'nun 1504'te tamamladığı, yüzyıllara direnen Davud heykelinin sol kolu, İtalya'da 1527'de Medici ailesine karşı başlatılan isyanlar sırasında kırıldı. Bir dönem genital organları üzerine metalden bir incir yaprağı konulan heykel, 1873 yılında müze içine alınmıştı. Davud heykeli, her yıl 1,2 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor.
650
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.