Magazin

Darüşşafaka başarılı öğrenci arıyor

Darüşşafaka başarılı öğrenci arıyor

Darüşşafaka Eğitim Kurumları, ilköğretim 3. sınıfı bitiren babası ölmüş ve mali durumu öğrenimini sürdürmeye yeterli olmayan başarılı öğrencileri sınava çağırdı.

Türkiye'nin en eski ve seçkin eğitim kurumlarından Darüşşafaka, babası ölmüş ve maddi durumu eğitimini sürdürmeye yeterli olmayan başarılı öğrenci arıyor.

Türkiye çapında düzenlenecek özel bir sınavla okula alınacak öğrencilerin babasının ölmüş ve mali durumunun öğrenimini sürdürmeye yeterli olmaması gerekiyor. İlkokul 3. sınıfı başarıyla bitirmiş öğrencilerin, 9 Nisan-22 Haziran arasında kayıtlarını yaptırması çağrısı yapıldı.

Maslak'taki tesislerinde 877 öğrenciye parasız yatılı ve İngilizce ağırlıklı eğitim veren okula kayıt yaptıracak öğrencilerin, sağlık ve diğer yönlerden yatılı okula kabulüne sakınca bulunmaması, ilköğretim üçüncü sınıfı da en az iyi derece ile geçmiş ve 1991 ya da daha sonraki tarihlerde doğmuş olması şartları aranıyor.

Belirtilen tarihlerde kayıt yaptıran öğrenciler, 24 Haziran Pazar günü sınava girebilecek. Darüşşafaka ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için "http://www.darussafaka.org.tr/" adresindeki web sitesi ziyaret edilebilir.

Görev öğretmenlerde

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Azmi Özkardeş, halen her okulda Darüşşafaka'ya girmesi uygun en az 2-3 öğrenciye rastlandığını ve bunun da ülke genelindeki okul sayısı dikkate alındığında, 40 bin potansiyel öğrenci adayı bulunduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

İstanbul genelinde de en az 2 bin uygun öğrenci bulunduğunu dile getiren Özkardeş, buna karşın geçen yıl okullarına 662 başvuru yapıldığını vurguladı.

Özkardeş, tanıtım için okullara gönderdikleri broşürlerin dağıtılmadığına, bazı okullardan sınava girip başarılı olan öğrencilerin velilerinin de ``çocuklarımızı sınava öğretmenlerinden gizli soktuk'' dediklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Belli okullarda müdürler, çocukların böyle bir okulda eğitim almalarını istemiyor. Onların yoksul yaşam sürdürmelerini istiyorlar. Öyle bir tercihleri var demek ki. Öğretmenler de herhalde iyi öğrencisini kendisine saklamak istiyor.

Halbuki özellikle yoksul ailelerden gelen babasız çocuklar için eğitimde fırsat eşitliği yaratılmış olması nedeniyle başta öğretmenler olmak üzere, herkesin bize destek olmasını isterim. 1970'li yıllarda öğretmenler kendi öğrencilerini elllerinden tutup buraya getirirken, günümüz öğretmenleri öğrencilerini sınava sokmamak için çaba harcıyorsa, ne yazık ki bir şeyler değişmiş Türkiye'de."

Eğitim Türkiye standartları üzerinde

Azmi Özkardeş, Türkiye'de babasız ve eğitime muhtaç çocukların potansiyelinin ortaya çıkarılması halinde, gelecek yıllara ilişkin hedeflerinin Ankara, İzmir, Diyarbakır ve Erzurum gibi illerde de ilköğretim okulları açmak olduğunu anlattı.

Bu okullara Türkiye'nin ihtiyacı bulunduğunu ifade eden Özkardeş, bu nedenle tanıtımı yoğunlaştırarak başvuru sayısını artırma çabası içinde olduklarını söyledi.

Özkardeş, kontenjanlarının ortalama 80-120 öğrenci olduğunu ve bu yıl yaklaşık 100 öğrenci almayı planladıklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Öğrenci sayımız, müracaatlara ve başarı oranına bağlı. Bizim sunduğumuz eğitim ve öğretim, Türkiye standartlarının üzerinde, en üstdüzeydeki okullara eşit. Bu nedenle aldığımız öğrencilerin belirli birseviyede olmasını istiyoruz. O hizmeti kaldırabilecek düzeyde öğrenciler olmalı. Aksi takdirde çocuklar, bunun altında ezilebiliyor, başarısız olabiliyor ve okuldan uzaklaşmak durumunda kalabiliyor. Bu da hoş bir durum değil.

Başvuru sayısının artmasını, bu nedenle de istiyoruz. Babası ölmüş ve mali durumu eğitimini sürdürmeye yeterli olmayan, Türkiye genelinde ilköğretim 3. sınıfı başarıyla bitirmiş öğrenciler, 9 Nisan-22 Haziran 2001 tarihleri arasında kayıtlarını yaptırsınlar."
Yayın tarihi: 29.03.2001
470
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.