Magazin

Darı, Mezopotamya'da ilk ekilen bitki

Darı, Mezopotamya'da ilk ekilen bitki

Mezopotamya`da ilk ekilen bitki olan darının şeker oranının araştırıldığı ve şeker üretiminde kullanılabileceği bildirildi.

Dicle Üniversitesi (D.Ü) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail Gül, anavatanı Doğu Afrika olarak bilinen darının M.Ö Mezopotamya`da ilk ekilen bitki olduğunu söyledi. Anadolu`da bilinen en eski hububat türünün darı olduğunu bildiren Gül,Türkçe`de kullanılan tarla kelimesinin de darı ekili yerin zamanla tarla kelimesine dönüşümü olarak ortaya çıktığını kaydetti.

Darının ekmek ve unlu mamullerle bulgur olarak tüketildiğini, ayrıca hayvan yemi olarak da değerlendirildiğini anlatan Gül, Türkiye`de az bilinmesine rağmen, ABD`de ekim ve üretimi yönünden buğday ve mısırdan sonra üçüncü sırada yer aldığını bildirdi.

Türkiye`de toplam 3 bin 250 hektar alanda ekimi yapılan darının üretiminin 3 bin 950 ton olduğunu bildiren Gül, şunları söyledi:

"Son yıllarda darının hayvan besleme ve endüstri alanındaki önemarttı. Darının şeker oranı yüzde 6-20 arasındadır. Bölgede ekimi yapılan darının şeker oranını araştırıyoruz. Birçok ülkede darı, şekerüretiminde kullanılıyor. Darıdan etil alkol de elde edilmektedir. Artakalan materyaller briketlenerek, yakıt olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, bu bitkinin kağıt elde etmek amacıyla tipleri de mevcuttur.

Tarımsal üretimde, koşulları en iyi değerlendirilecek bitki türlerinin belirlenmesinde yarar vardır. GAP`ta sulu tarıma geçildikten sonra darının ekimi yaygın hale getirilebilir. Geniş kullanım alanına sahip olan darı bitkisi ülkemizde şeker üretiminde kullanılabilir."
(aa)
Yayın tarihi: 19.10.2002
494
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.