Magazin

Dansöz oynatana 6 ay hapis

Dansöz oynatana 6 ay hapis

Turizm tesislerinde izinsiz halk oyunu gösterisi, oryantal, şenlik, kutlama ve festival düzenleyenlere 3-6 ay arası hapis cezası geliyor. 'Dansın Sultanları'na da sansür uygulanacak.

Turizmde yaşanan, "Türk gecesi" karmaşasına son verecek çalışmalarda ilk adım Antalya'da atıldı.

Antalya Valisi Ertuğrul Dokuzoğlu imzasıyla "Turizm Amaçlı Kültürel Etkinliklerin Düzenlenmesine İlişkin Yönerge" yayınladı. Oluşturulan bir kurul, turistler için düzenlenen etkinliklerin içeriğini kontrol edecek, denetleyecek.

Türk kültürünü yanlış tanıtanlara ve izinsiz halk oyunu gösterisi, şenlik, kutlama, festival düzenleyenlere 3-6 ay arasında hapis cezası verilebilecek. Türk kültüründe yeri olmadığı bildirilen oryantal de bu ceza kapsamına alınıyor.

Vali veya yardımcısı başkanlığında toplanacak turizm kurulunda, turizm, kültür, milli eğitim, gençlik ve spor il müdürlükleri ile sektör temsilcisi yer alacak.

6 kişiden oluşacak kurul, turistler için organize edilen kültürel etkinliklerin iznini verecek, denetleyecek.

Kurallara uymayanlara İl İdaresi Kanununun 66'ncı Maddesine uyan TKC'nın 526'ncı Maddesi gereği 3-6 ay arasında hapis cezası verilebilecek.

Tatil köyü ve otellerdeki folklör gösterilerinden oynatılan dansöze, animasyondan Osmanlı saray yaşamının anlatıldığı etkinliklere kadar tümü izlenecek.

İzinsiz eğlence yasak

Hiçbir eğlence kurulun izni olmadan düzenlenemeyecek. Yeterlik belgesi alacak kişi ve işletmeler, özel sahne düzeni gerektiren etkinlikler için ayrı belge talebinde bulunacak.

Etkinlikte yer alacak söz, müzik, kareografi, kıyafet ve personel listesi kurulun denetiminden geçecek. Bu tür etkinliklerde Sosyal Sigortalar Kurumuna tabi olmayan personel çalıştırılamayacak.

Antalya Valisi Ertuğrul Dokuzoğlu, amaçlarının Türk kültürünü yabancılara yanlış tanıtmayı önlemek olduğunu söyledi.

Dokuzoğlu, yönergede, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde yeni kurulan Halk Oyunları Federasyonu'nun hazırlayacağı genelge ve kurallara uyulmasını istedi.

Federasyon Asbaşkanı Alparslan Ünveren ise, "Türk gecelerinde dansöz oynattırılıyor. Oryantal kültürümüzde yok. Bunları engelleyip dejenerasyonun önüne geçeceğiz" dedi.

Palmiyeli cariyeler

Turizm amaçlı gösterilerde, turistlerin önüne oryantal ile çıkılıp gösteri yapıldığını ifade eden Ünveren, şunları söyledi:

"Cariyelerin palmiye dallarıyla padişah serinletlemesi kültürümüz gibi gösteriliyor. Başlık parası oyun olarak sergileniyor. Sanki, Türk erkeği alıp, aileler kadın satıyormuş imajı veriliyor.

İşte, yönetmeliğimiz bunları engelleyip dejenerasyonun önüne geçecek. Herkes bu yönmeliğe uyduğu zaman düzensizlik ortadan kalkacak, yerine ahenk ve gerçekler gelecek."

Dansın Sultanları kapsama alanında

Ünveren, yönetmeliğin Dansın Sultanları gösterisini de içine alabileceğini vurguladı, "Gösterinin bir çok alanını tasvip etmiyoruz. Dansın Sultanları'nda Türk kültürünün yanında aman ve kilise kültürü, bale, şov var. Saksafon ve kilise çanı bize ait değil" diye konuştu.

Dansın Sultanları gösteri ile ilgili Kültür Bakanlığından görüş alacaklarını kaydeden Ünveren, şöyle konuştu:

"Bu grup, Kültür Bakanlığından izin alıp sahneye çıkıyor. Eğer, halk oyunu gösterisi yapıyoruz derlerse, bundan sonra bizden izin almak zorundalar.

Yeni yönetmelik, onlara birçok sınırlama ve yeni istekler getirecektir. Gösteriler içinde yer alan Karadeniz folklörünü sergilerlerken, o yörenin kıyafetini tam olarak giymek zorunda kalacaklar. Bu böyle olunca, Dansın Sultanları da bu düzenlemeden etkilenmiş olacak."
Yayın tarihi: 27.04.2002
493
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.