Magazin

Dansçı ayılar artık mutlu

Dansçı ayılar artık mutlu

Dünya Hayvanları Koruma Örgütünün (WSPA) `Dansçı ayılara özgürlük projesi' kapsamında sokaklardan toplanan ve Bursanın Karacabey İlçesine bağlı Yeniköy'deki barınaklarda koruma altına alınan 54 boz ayının keyfi yerinde. Ayılar, 4.5 hektarlık ormanlık alanda özgürlüğün tadını çıkarıyor.

8 yıldır Yeniköy'deki ormanlık alanda koruma altında tutulan 54 boz ayının aylık gıda masrafı 5 bin Euro'yu buluyor. Ayıların gıda masrafını iki yıldır Alman Hayvanları Koruma Örgütü sağlıyor. Örgüt bu desteğini 5 yıl daha sürdürecek. Mevsim meyveleriyle beslenen ayılara, ayrıca işkembe, tavuk ve kırmızı et veriliyor.

Milli Parklar Av ve Yaban Hayatı Genel Müdürlüğünün de destek verdiği barınaktaki ayılardan 40ı sokaklarda dans ettirilirken toplandı, diğerleri ise avcılar tarafından vurulan ayıların yavrusu. Ayılar içinde en yaşlısı 24 yaşındaki `Ayvaz', en genci ise barınağa 8 ay önce getirilen 14 aylık `Memo', `Zeyno' ve `Elif'.

Koruma alanında özgürce yaşayan ayıların tümünün `Anadolu boz ayısı' olduğuna dikkati çeken Veteriner Hekim Özgür Kollu, bu tür ayıların doğal ortamda yaşam sürelerinin 30 yıl olduğunu söyledi. Ayıların 30 dönüm alanda tek başına yaşamak istediğini, bu alana başka bir ayının girmesini istemediğini belirten Kollu, "Koruma alanı istenildiği kadar geniş değil. Yine de ayılara diğerleriyle birlikte yaşamayı öğrettik. Ancak önümüzdeki yıl bu alan 7 hektara çıkarılacak ve koruma altındaki boz ayılar için daha geniş bir alan sağlanmış olacak" dedi.
(DHA)
Yayın tarihi: 03.12.2002
522
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.