Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

"Dana Ferhat"ı sucuk yaptılar

"Dana Ferhat"ı sucuk yaptılar

Taksiye bindirilerek veterinere götürülürken görüntülenince dünya çapında ün kazanan, "Dana Ferhat", sucuk oldu. Sahibi Mehmet Toker'in SSK borçlarını ödeyebilmek için sattığı Ferhat'ı alan Güler Sucukları, hayvanı kesip etinden sucuk yaptı.

Sivas'ta 2 yıl önce sahibi Mehmet Toker tarafından taksiye bindirilip veterinere götürülen ve The Guardian'ın bile sayfalarını süsleyen "Dana Ferhat" sofralara sucuk oldu. SSK prim borçları nedeniyle Ferhat'ı Sivas'ta faaliyet gösteren Güler Sucukları'na 2 milyar 750 milyona sattığını söyleyen Mehmet Toker, "Sattığım için üzüldüm. Kurban Bayramı'na kadar bekleyecektim. Ancak paraya ihtiyacım olduğu için satmak zorunda kaldım" dedi. Mehmet Toker, çocukları Mustafa ve Ahmet'in sünnet düğününde de davetiyelere resmini bastırarak 'Foto-Model' yaptıkları Ferhat'ın eşi Şirin ile yavruları Şirine ve 2 ay önce doğan buzağıya halen baktıklarını söyledi. Güler Sucukları yetkilileri de Ferhat'ı yaklaşık bir ay önce aldıklarını belirterek, "Aldıktan hemen bir- iki gün sonra dana kesilerek fabrikada işlendi ve sucuk haline getirildi. Şu anda piyasada satılan sucukların arasında Dana Ferhat da var" diye konuştu. Dana Ferhat'ın kesilmesiyle birlikte Sivas en ünlü danasını kaybetmiş oldu.

Dünyanın en meşhur danasıydı
"Dana Ferhat"ın ünü ülke sınırlarını da aşmıştı. İngiliz gazetesi The Guardian, Dana Ferhat'ın fotoğrafını ilavesinin birinci sayfasından kullanmış ve dalga geçmişti. "Mezbahaya mı efendim" başlıklı haberde, "taksi sürücüsünün", olayı arkadaşlarına anlatırken, "Dün arabamın arka koltuğunda kimin oturduğunu asla tahmin edemezsiniz. Bahşiş bırakmadığı gibi koltuğa bıraktığı pisliği görmeliydiniz" demiş olabileceği belirtiliyordu. The Guardian, taksi sürücüsünün belki en tuhaf müşterisini aracına aldığına dikkat çekiyor, bunu da soğuklar yüzünden sürüsünü korumak isteyen bir çiftçinin sıradışı davranışı olarak yorumluyordu. Oysa fotoğrafta görülen eski model Murat 124 marka otomobil, taksi değildi. Ferhat'ın sahibi Mehmet Toker'in otomobiliydi.
(Hürriyet)
526
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.