Magazin

Dallas County'nin lezbiyen şerifi

Dallas County'nin lezbiyen şerifi

Teksas'ın Dallas County bölgesinde ABD'nin ilk kadın şerifi seçildi. Bölgede 25 yıl aradan sonra seçilen ilk Demokrat olan Valdez aynı zamanda lezbiyen.

57 yaşındaki Lupe Valdez, Teksas'tan Michigan'a ekin taşıyarak büyüyen Meksikalı bir göçmen çiftlik işçisinin kızı. Bir zamanlar gardiyan ve federal polis olarak da görev yapan Valdez, 1920'lerde ölen şerif kocasının yerine bir süre vekalet eden dul dışında, tarihteki ilk kadın şerif unvanını kazandı. Valdez, 'Seçimi kazandığımdan bu yana ne zaman bir Demokrat toplantısına gitsem çıldırıyorlar' dedi.

17 bin oy fark attı
Valdez 655 bin kişinin oy kullandığı seçimi 17 bin oy farkla kazandı. Adaylık için gereken asgari 12 bin doları bile bulunmayan Valdez, kampanya için sponsorlardan 135 bin dolar topladı. Emeklilik fonundan da borç alarak 155 bin dolar harcadı. Valdez, Dallas County şerifi olarak 130 bin 330 dolar maaş alacak, 7 bin mahkumun bulunduğu hapishaneden sorumlu olacak ve 1322 kanun adamına komuta edecek.
Yayın tarihi: 11.11.2004
559
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.