Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Dallas bir filme sığar mı?

Dallas bir filme sığar mı?

80'li yıllarda bütün dünyayı saran "Dallas" dizisinin sinemaya aktarılması düşünülüyor. Film projesi gerçekleşir mi bilinmez ama dizinin 25'inci yılı dolayısıyla DVD'leri piyasaya çıktı.

Alin Taşcıyan
Milliyet Pazar


Brad Pitt'ten J.R. olur mu? Ya George Clooney'den? Catherine Zeta-Jones, Pamela rolüne yakışır mı? John Travolta ile Matt Damon kimi oynayabilir? İlk kez 2002 yılında gündeme gelen "Dallas" dizisinin beyazperdeye aktarılacağı söylentisi dizinin 25'inci yılının kutlandığı son günlerde ayyuka çıktı. Dizinin resmi websitesi www.ultimatedallas.com'da bu konuda çıkan en yeni haber Nisan 2003 tarihli ve Variety kaynaklı. Film projesi gerçekleşir mi bilinmez ama ABD ve Kanada'da 24 Ağustos'ta piyasaya çıkan birinci ve ikinci sezonun toplam 29 bölümünden oluşan DVD'lerin devamı gelecek. Barbara A. Curran'ın yazdığı "Dallas'ın 25 Yılı: Dünyanın En Sevilen Prime Time Dizisinin Bütün Öyküsü" başlıklı kitap da 17 Mayıs'tan beri raflarda.

Ewing babanın çiftliği
80'li yıllarda Southfork Çiftliği'nde yaşayan petrol milyarderi ataerkil ailenin hayatını konu alan "Dallas" hepimizi ekran başına mıhlayıp uluslararası bir fenomen haline geldi. Türkiye'de televizyon tek kanallıydı ve hayatımızın ona endeksli olduğu darbe ertesi yıllarda "Dallas" bizi de çok etkiledi. Dizinin yayınlandığı pazar geceleri sosyal hayat dururdu... Ağalı-çiftlikli, beyli-konaklı, patronlu-kartelli yerli dizilerin temeli de o günlerde atılmış olmalı.

Sokakları dolduran ciplerin ve pikapların sahiplerinin modeli petrolcü zenginler değilse kimdir? Ayrıca o kadar alavere dalavere birikimini sadece Dallas'la yapmadık. "Şahin Tepesi", "Flamingo Yolu" gibi dizileri de soluksuz izlemeye devam ettik.

Amerika'nın üç büyük televizyonundan CBS'in Lorimar şirketiyle ortak yapımı "Dallas" 2 Nisan 1978 Pazar gecesi yayına başladığında anlı şanlı Variety dergisi eleştirmenleri dahil kimse onun 13 yıl süreceğine ve 130 ülkede yayınlanacağına ihtimal vermiyordu. Oysa şimdi üç kuşak "Dallas" karakterlerini uzak akrabalarından daha iyi tanıyor! Turistler, Southfork Çiftliği'ni 25 dolar ödeyip geziyor!

Dünyanın en ünlü ailesi
Cümbür cemaat aynı çatı altında yaşayan ataerkil Ewing ailesi, dostları, düşmanları ve sevgililerinden oluşan Dallas kabilesini çözümlemek biraz zor. Yine de dünyanın en ünlü ailesi onlar. İngiliz ve Monaco kraliyet ailelerinden, Kennedy ve Onasislerden bile daha çok tanınıyorlar. Kabaca bir Ewing soyağacı çıkarmaya çalışalım "Dallas"lı günlerimizden kalan bilgilerle. Baba Jock (Jim Davis) ile herkesin Bayan Ellie diye hitap ettiği karısının (Barbara Bel Geddes) iki oğlu var; Habil ile Kabil misali: Bobby (Patrick Duffy) ve John Ross nam-ı diğer J.R. (Larry Hagman). Küçük Bobby annesine çekmiş, yumuşak başlı, iyi huylu.

J.R. babasına bile beş basan tam bir köpekbalığı. Bir zamanlar Teksas güzeli seçilmiş olan karısı Sue Ellen'ın (Linda Gray) -inkar ettiği halde- alkolik olması boşuna değil. Bobby'nin karısı Pamela (Victoria Principal) düşman aileden (dizide önemli rol oynayacak Barnes ailesinden) geliyor ve Bobby'yi çiftlikten uzaklaştırmak istemekle suçlanıyor. Ewing'in beline kadar sarı saçlı, kısacık boylu ama etine dolgun kızı Lucy (Charlene Tilton) evin en genç sakini. Çiftliğin bir köşesinde neredeyse aileden sayılan kahya Ray (Steve Kanaly) yaşıyor. Lucy ile gizli bir ilişki yaşadıktan epey sonra baba Ewing'in gayri meşru oğlu olduğu ortaya çıkacak. Lucy, ileride Mitch Cooper (Leigh McClosky) ile evlenecek.

"Dallas"ın bazı finansal entrikaları, iş dünyasına ait ayak oyunları vardı elbette ama hiçbiri kimin kiminle birlikte olduğu kadar ilgi çekmezdi. Ray'in Jock'ın gayri meşru oğlu olması bir yana dizinin doruk noktalarından biri kuşkusuz J.R. ile baldan tatlı baldız Kristin'in (Mary Crosby) ilişkisiydi. Çünkü uçana kaçana kötülük eden ve çok sayıda macerası olan J.R. bir gece ansızın bürosunda vurulduğunda bir devlet başkanına suikast yapılmış kadar oldu! Sonuçta saldırının sorumlusu baldız Kristin çıktı...

Kim kiminle belli değil
J.R.'ın böyle bütün zamanını önündeki derin dekolteyle iki parçaymış havası veren mayosuyla güneşlenip (hiç iz kalmazdı hayret!) demlenerek geçiren karısı Sue Ellen da az değildi. Dusty lakaplı Steve Farlow (Jared Martin) ile aşk yaşadı. Listeyi dizinin son döneminde Jack Scalia'nın ("Babasının Oğlu", "Tekila ve Bonetti") canlandırdığı Nicholas Pearce'e dek uzattı. J.R. uçları yukarı kıvrık kaşları, otuz iki dişini gösteren müstehzi sırıtışı, kovboy şapkası ve taşyüreğiyle ekranın gelmiş geçmiş en kötü karakterlerinden biriydi ama altı çökmüş, hafif patlak iri gözleriyle sürekli yakınan, ağlayan, "koruyun kurtarın beni" pozlarına giren bedbaht Sue Ellen da bayağı sinir bozucuydu.

www.ultimatedallas.com adresindeki sitede yer alan bilgiye göre J.R.'ın 29 kadınla ilişkiye girdiği belirlenmiş. Fazlası var eksiği yok! Sue Ellen da sekiz ilişkiyle, dizinin hoppası Lucy'nin dokuz erkeklik derecesinden sonra kadınlarda ikinci sırada yer alıyor.

Dizinin ilişkiler silsilesi gitgide içinden çıkılmaz bir hal aldı, rivayet odur ki senaristler bile ipin ucunu kaçırmış, bu yüzden işler karışmış! Örneğin Bobby'nin Paris'te öldürülen üçüncü karısı April Stevens sırasıyla Jack ve J.R. ile de birlikte olmuştu! Pamela, Bobby ile evlenmeden önce Ray ile birlikteydi. Ray sarhoşken bir gece Sue Ellen ile ilişkiye girmişti. Ewing erkeklerinin ortak olmayan az sayıda sevgilisi vardı zaten!

Dizinin karakterleri arasındaki ilişkiler oyuncuları ve ekibi de kötü etkiledi herhalde! Kavgalar, istifalar ve kovulmalar gırla gitti. Victoria Principal, Patrick Duffy, Barbara Bel Geddes, Charlene Tilton rollerinden memnun olmadıkça kapris yapıp ayrıldılar. Sonra geri döndüler. Steve Kanaly ve Linda Gray'e, bütçe kesintisinden ötürü bir gün kapı gösterildi. Dizinin lokomotifi Larry Hagman, birbiriyle geçinemeyen yapımcılar Leonard Katzman ile Phil Capice arasında ilkinden yana ağırlığını koydu ve son yıllarında diziye yön verdi. "Dallas" herkessiz olabilirdi ama J.R.'sız asla!
646
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.